FRANTIŠEK NOVOTNÝ
Nauka o rakouském katastru a o knihách pozemkových se zvláštním zřetelem na Království České
Pro posluchače vysokých škol technických a pro civilní techniky

Sepsáno v r. 1896. Nakladatel Alois Wiesner, knihtiskárna, Praha. Published 1897. Reprint na CD-ROM VÚGTK, 1999.
Pro potřeby inspektorů ZKI zdigitalizoval, textově upravil a případnými poznámkami opatřil Lumír Nedvídek v roce 2014.


  | PŘEDCHOZÍ | DALŠÍ | OBSAH |

VI.
Evidence reambulovaného katastru.

(Zákon, ze dne 23. května 1883 a novější jeho doplňky.)

§ 32
Všeobecný úvod.

Jak již v části IV. »Reambulace stabilného katastru« uvedeno bylo, zavinil hlavně nedostatečný způsob udržování stabilného katastru v evidenci, že mapy stabilného katastru neodpovídaly více skutečným poměrům, následkem čehož vznikly četné zmatky, které odstraněny býti měly při reambulaci map katastrálných a při revisi katastru daně pozemkové, 

Opravu a doplnění map katastrálných vyžadovaly též nové knihy pozemkové, jelikož nedá se upříti, že bez mapy byly by knihy pozemkové neúplnými a nemohly by přesně udati, z jakých částí skládá se knihovní těleso. 

Zejména pozemky, které označeny jsou v listu podstaty jen parcelním číslem aneb místním názvem, nedají se v listu podstaty tak popsati, aby vyloučena byla každá nejistota co do polohy, tvaru a velikosti pozemku. Toho jedině docíliti se může mapou a grafickým zobrazením vzájemné polohy a tvaru jednotlivých pozemků, kde jednotlivé pozemky dle skutečných rozměrů jsou zobrazeny a příslušnými parcelními čísly opatřeny. 

Vyžadovaly tedy nové knihy pozemkové, jakož i zkušenosti nabyté při stabilném katastru, aby udržovány byly reambulované mapy katastrálné v evidenci, t. j. aby se do nich zanášely veškeré změny, které se stanou během doby s parcelami, tak, aby mapa katastrálná v každé době odpovídala skutečným poměrům. 

Ku provedení· tohoto úkolu zavedena byla instituce technicky vzdělaných úředníků, t. zv. evidenčních geometrů, kteří veškeré tyto změny mají vyšetřiti a do mapy zanésti. 

Mimo to musela se učiniti opatření, aby knihy pozemkové souhlasily s mapou katastrálnou a stanoviti pravidla vzájemné součinnosti organů evidenčních a knihovních. 

Z té příčiny vydán byl ze dne 23. května roku 1883. zákon »O udržování katastru daně pozemkové v evidenci«, který jest v následujícím odstavci i s příslušnými nařízeními průvodními uveden v opraveném českém překladu říšského zákonníku.

§ 33
Zákon, ze dne 23. května 1883., o udržování evidence katastru daně pozemkové.

(Zák. říš. ze dne 6. června 1883. Částka XXVIII. č. 83.)

83/1883 ř. z.

Zákon, ze dne 23. května 1883.,
o udržování evidence katastru daně pozemkové.

(Zák. říš. ze dne 6. června 1883. Částka XXVIII. č. 83.)

Za souhlasů obojí sněmovny říšské rady vidí se Mi naříditi :

I. Obecné předpisy

Účel evidence katastru daně pozemkové.

§. 1.

Při operátech, provedených dle zákona ze dne 24. května r. 1869 (Z. Ř. č. 88) o upravení daně pozemkové a dle pozdějších zákonů ze dne 6. dubna 1879. (Z. Ř. číslo 54) a ze dne 28. března 1880 (Z. Ř. č. 34.), buďtež nastalé změny v přesném přehledu (evidenci) chovány, aby každému faktickému držiteli daň předepsána býti mohla dle rozsahu jeho poplatného majetku v jedné katastrálné obci. Spoludržitelé jsou vzhledem k věcí poplatné jenom jediným poplatníkem a budiž toliko jednomu daň předepsána. 

Držitelům pozemků buďtež doručeny archy držebností (archy pozemkové) současně s příkazy platebními o pozemkové daní, definitivně dle listů oněch na rok 1883. předepsané. Za každý arch zapraven bud' poplatek 5 kr.

Operáty o dani pozemkové jsou základem ročního rozvrhu daně.

Aby daň dle účelu evidence v § 1 vytčeného předepsána býti mohla příslušnému a skutečnému držiteli dle rozsahu poplatné držby jeho v jedné obci, buďtež vyšetřeny veškeré změny osoby držitelovy a předmětu poplatného, jež staly se během roku.

Co se vyšetří, budiž dle těchto předpisů zanešeno do elaborátu katastrálných pro každého poplatníka v dotyčné obci.

Z té příčiny sdělán jest pro každého poplatníka v obci arch pozemkový o jeho pozemcích v jedné obci; archu toho užíváno buď za evidenční operát při příslušných výkonech úředních.

Kromě těchto archů pozemkových, k úředním výkonům potřebných, buďtež nyní dle 2. odstavce § 1 zákona onoho držitelům pozemností vydány archy pozemkové, které obsahovati mají základy definitivného vyměřeni daně.

Berní úřad vykonávaje tyto zákonné předpisy, má doručiti držitelům obecním představenstvem opisy archů pozemkových současně s rozkazy platebními o předepsané dani pozemkové na rok 1883.

Poplatek 5 krejcarů budiž zapraven za každý arch pozemkový, bez rozdílu zda záleží v celém archu nebo v půl archu a bez rozdílu kolik stránek jest popsáno.

Je-li třeba archů vkladních, buď počítán na každý arch vkladní poplatek pěti krejcarů.

Tento poplatek vybeře starosta obecní, při dodání archu pozemkového dle připojeného platebního rozkazu.

Z té příčiny berní úřad připojiti má ku seznamu, jímž odevzdávají se platební rozkazy a archy pozemkové starostům obecním, dva sloupce, v nichž u každého poplatníka napsán jest počet archů pozemkových a obnos, který se má vybrati. Současně budiž uvedeno, kolik poplatků dohromady vybrati se má ode všech držitelů pozemností v obci, a onen obnos předepsán budiž na konci tabulky repartiční pro příslušnou obec.

Obnosy tyto starosty obecními odvedené buďtež zúčtovány ve podružném denníku vedeném o katastru daně pozemkové, jenž rozdělen buď na příjem a vydání a v tabulce repartiční napsáno buď, kdy poplatek byl zapraven, obnos jeho a položka denníku.

Nastalé změny buďtež dodatečně zapisovány v pozemkové archy, držitelům pozemností doručené, toliko k žádosti držitelově, a to dle předpisů § 58, odstavce 2. tohoto zákona, když zapraví se poplatek sazební.

Co jest předmětem evidence katastru.

§ 2.

Evidence katastru vztahuje se vůbec ku všem změnám, které týkají se rozsahu obce katastrálné, osoby držitelovy, poplatných předmětů, a pak ku změnám, které vzniknou opravením původně sdělaných archů pozemkových a map katastrálných.

a) Změny v rozsahu katastrálné obce.

§ 3.

Změny, které se stanou v rozsahu a v hranicích obcí katastrálných, jsou předmětem evidence tenkráte, až změna hranic platně schválena jest cestou správní.

K takovýmto změnám hranic může se teprve přihlížeti při provádění evidence, až nová hranice platně ustanovena bude úřady k tomu dle zákonů a nařízení povolanými.

Při sporu o hranici dvou obcí rozhoduje politický úřad. Uvedené změny provedou se v operátech katastrálných po schválení zemským sněmem a po vydání schvalovacího výnosu ministerstvem financí. (Viz zem. zákon ze dne 16.  dubna 1864 č. ř. z. 7 a ze dne 19.  srpna 1893 z. z. č. 59)

b) Změna osoby držitelovy.

§ 4.

Změna osoby držitelovy týká se buď celé usedlosti, aneb jednotlivých celých parcel neb dílů parcely pozemkové ( dělení pozemků), jestliže faktická držba darováním, neb jednáním právním (koupí, směnou atd.), převodem následkem úmrtí, soudním nálezem, užitím zákonného předpisu o expropriaci (vyvlastnění pozemků pro účely veřejné), aneb kommassací (scelením pozemků) atd. převedena byla na osobu jinou.

K povinnostem orgánů evidenčních náleží také vyšetřiti právní titul změněné držby.

Příklady titulu právních uvedeny jsou v § 4. K jejich vyšetření slouží listiny o právních jednáních, rozsudky, listiny odevzdací, nálezy vyvlastňovací atd. aneb výsledky vyšetřování dle § 20. konaného.

Dle článku V. zákona, ze dne 7. června 1881 (ř. z. č. 49) výhody, které článkem IV. tohoto zákona propůjčeny jsou poplatníkům daně pozemkové, platí také při nuceném prodeji soudním jakož i v tom případě, když pozemková držba těchto poplatníků daně pozemkové přejde na jejich dítky, neb rodiče (§ 42 ob. z. obč.)*) neb manžela, jenž od poplatníka daně pozemkové není rozveden, když převod držby se stal. Tyto způsoby nabývací musí zvláště vyznačeny býti v arších pozemkových.

-----------------------------------------

*) § 42. ob. z. obč. Jménem rodičů rozumí se vůbec, nehledíc k stupni, všickni příbuzní v pokolení starším, a jménem dětí všickni příbuzní v pokolení mladším.

c) Trvalé změny předmětu.

§ 5.

Za trvalé změny předmětu, které dle osvobození od daně, v § 2 zákona ze dne 2. května 1869 (Z. Ř. č. 88) uvedeného, v zápětí mají úbytek, neb přestane-li tento důvod osvobozovací, přírůstek čistého výnosu a daně, pokládány buďte tyto změny:

1. jestliže pozemky neb jejich části zcela zničeny jsou zemětřesením (sesutím země neb skal), odplavením, změněným tokem řek neb zátopou mořskou, a stanou-li se z těchto příčin aneb jinými neobyčejnými živelními pohromami trvale neplodnými.
2. užije-li se jednotlivých parcel pozemkových:
a) k bažinám, jezerům a rybníkům, pokud způsobem hospodářským se nevzdělávají, a nevydávají užitku ani rybářstvím, ani sekáním rákosu ani dobýváním rašeliny;
b) k veřejným cestám pro pěší neb vozy, za plavebné stezky a za silnice, k návsím a náměstím, za místa okolo kostela, za ulice, k veřejným průplavům a vodovodům a konečně za koryta řek a potoků ;
c) za veřejná pohřebiště;
d) za staveniště neb za nádvoří;
e) k připravování soli mořské;
3. Trvalé změny předmětu, které mají za následek, že půda dříve neplodná stane se plodnou a tím i dani podrobenou nastávají, jestliže naplavením neb změněným tokem řek, ústupem moře aneb jinými příhodami živelnými vzniknou nové plodné pozemky, aneb pozemky až dosud neplodné zorněním stanou se plodnými. Ku pozemkům, které vzniknou naplavením, budiž přihlíženo při evidenci katastru teprve, když vystupují nad střední stav vody.
4. jestliže předměty ad 2. v tomto paragrafu uvedené tím, že změní se jich upotřebení, dávají nějaký výtěžek.

Pojem trvalé změny předmětu žádá, aby stav .parcely změnou přivoděný měl na sobě ráz stálosti.

Zvláště v oněch případech, když jde o změnu »upotřebení», má měřický úředník toho dbáti, zdali tato změna již provedena byla.

Z té příčiny budiž zevrubně vyšetřeno, proč se ona změna stala a jaký má následek. Jde-li o věnování k účelům veřejným, má měřický úředník nahlédnouti do listin o smlouvě neb o věnování a zaznamenati se obsah jejich.

Změny pohromami živelnými vzniklé mohou pokládati si dle zákona teprve tenkráte za trvalé, jestliže pozemek zcela nebo z části byl zničen, tak že není možno nějaký užitek z pozemku toho docíliti.

Případ ten nastane zvláště tenkráte, když svrchní část půdy se odplaví a kamení v zemi jsoucí na povrchu se objeví.

Také tyto změny buďtež kontrolovány při jiných jednáních úředních, zvláště při periodické revisi, zda dosud trvají účinky pohromy živelné.

K naplaveninám má dle zákona přihlédati se teprve tenkráte, když vynikají nad střední stav vodní.

Aby zjištěna byla tato okolnost, má úředník měřický pozorovati stav vodní na blízkých vodoměrech, aneb informovati se ze zápisků, vedených u politického úřadu okresního neb u obecního úřadu. 

d) Dočasné změny pozemku.

§ 6.

Dočasné změny nastávají, když neobyčejnými pohromami živelnými plodná plocha celého pozemku neb jeho nějaké části zanese se štěrkem neb pískem tou měrou, .že pohromou postižený pozemek neb část jeho v onom roku, kdy živelná pohroma se přihodila, zcela nic nenese, a když toto přerušení řádného hospodářství odstraněno býti může jen užitím mimořádné lidské síly, jež není potřebná pro obyčejný způsob vzdělávací, aby opět docílen byl hospodářský výnos.

K takovýmto změnám lze přihlédati pouze u rolí, luk, zahrad, vinic a pastvin; avšak i u těchto pozemků nelze přihlédati k oněm pohromám živelným, které přičísti sluší místním neb klimatickým příčinám, periodicky se opakujícím, na které vzat byl zřetel již při odhadu a vcenění výnosu, při upravení pozemkové daně.

Při posuzování dočasných změn předmětů jest věcí rozhodnou, aby plodná vrstva prsti tou měrou zanesena byla štěrkem a pískem, že pozemek může býti učiněn plodným, jen odstraní-li se vrstva štěrková aneb písková aneb naveze-li se opět plodná země, jakož i, že pokud se toto nestane, přirozený výtěžek docílen býti nemůže.

Aby vyšetřeno bylo, zda pohromu živelnou nelze pokládati za onu, ku které již při odhadu a vcenění pozemku přihlédáno bylo, poněvadž zakládá se na okolnostech místních a klimatických: budiž nahlédnuto v operáty vceňovací u mapovního archivu, dříve než počne komissionelní ohledání.

e) Trvalá změna způsobu vzdělavacího.

§ 7.

Trvalé změny způsobu vzdělavacího, jež vyšetřeny a zaznamenány budou, jsou předběžnou prací pro revisi katastru o dani pozemkové, kteráž revise dle § 41. zákona ze dne 24. května 1869. (z. ř. č. 88) konati se má každých 15 roků; vyšetřování a záznam změn kultury vztahuje se proto jen k takovým změnám způsobu vzdělavacího, které dle přirozených okolností a dle výpovědí příslušných držitelů pozemkových jsou skutečně trvalými.

Změny způsobu vzdělávacího (kultury) nemají vliv na daň pozemkovou. Jsou-li to však trvalé změny kultury, buďtež k účelu v zákoně uvedenému vyšetřeny a zaznamenány.

Tyto záznamy vztahují se proto jen k takovým změnám kultury, které dle známek v zákoně uvedených pokládati lze za trvalé.

Postup, jehož při tom šetřiti jest úředníku měřickému, stanoven bude zvláštní technickou instrukcí.

Při trvalé změně lesní kultury, na př. na pole, jest nutno, aby se úředník přesvědčil, zda bylo dáno k tomu povolení ve smyslu § 2. lesního zákona, ze dne 3. prosince 1852 č. ř. z. 250.

f) Změna chyby v písmě.

§ 8.

Jakožto chyby v písmě jsou podrobeny opravě ony případy, kdy držitel v listu držebnosti zapsaný neb v listu tom uvedené položky o způsobu vzdělávacím, třídě a dani pozemkové neb o osvobození od daně nesrovnávají se s operátem vceňovacím neb reklamačním.

Sem patří také případy, když v nynějších operátech katastrálných cesty soukromé uvedeny jsou jako statek veřejný neb cesty veřejné jako statek soukromý. V těchto obou případech budiž provedena tato změna teprve tenkráte, až dojde konečné rozhodnutí příslušného správního úřadu neb soudu.

g) Změna chyby početní.

§ 9.

Za chyby početní, které se opraviti musí, pokládá se, když archy pozemkové nesrovnávají se s operáty vyměřovacími, odhadními nebo reklamačními co do položek o výměře a o čistém výnosu pozemku.

Jakmile někdo ohlásí chyby v písmě aneb chyby početní v §§ 8 a 9 uvedené, nebo shledány-li budou úřadem samým, buďtež provedeny opravy v operátech o dani pozemkové jako každá jiná změna, jež jest předmětem evidence.

Opravy u vedené v § 8. v odstavci 2. zakládají se na zkušenosti, že někdy buď při upravení daně, aneb při zakládání nových knih pozemkových následkem nesprávného prohlášení stran označeny byly soukromé cesty jako statek veřejný aneb naopak veřejné cesty jako majetek soukromý, a že dle zpráv soudů knihovních příslušné změny vykonány byly také v operátech pro upravení daně pozemkové.

Za řízení reklamačního přišlo na jevo v několika podobných případech, že udání v knihách pozemkových nesrovnává se se skutečnými poměry. Případy tyto buďtež vyšetřeny ve shodě se soudem knihovním a po případě buďtež opraveny po rozhodnutí příslušného úřadu správního neb soudu. Pouhé zanešení cesty jako veřejného statku do knihy pozemkové není důkazem, že tato cesta jest skutečně veřejným statkem. (Rozhodnutí správního soudu ze dne 10. února 1886 č. 36.377)

h) Změny nesprávné kresby na mapě.

§ 10.

Mapa budiž opravena, jestliže zakreslená poloha a tvar parcely na mapě se nesrovnává se skutečnými poměry.

Chyby, které se staly při měření a zakreslení na mapě, jest nutno odstraniti, aby řádná evidence udržena byla, dále jest toho třeba z toho důvodu, jelikož při zakládání nových knih pozemkových, aneb když zápis v nich změniti se má, užívá se kopií map katastrálných, kde poloha a rozsah předmětu vyznačen jest a tu by nesprávná kresba na mapě mohla dáti příčinu ke sporům o držbu. 

Před opravou mapy buďtež zjištěny evidenčním geometrem skutečné poměry. Zjistí-li se při tom, že jsou zde chyby ve výpočtu výměry a čistého výnosu, buďtež opraveny dle § 9 uvedeného zákona.

Jestliže zakreslení jednotlivých hranic pozemkových nesrovnává se se skutečností, budiž oprava jen tenkráte předsevzatá, když strany o čáře hraničné se dohodnou a jedná-li se tedy jen o to, aby hranice přirozeně viditelné přeneseny byly na mapu, aneb když jest po ruce nález příslušného soudu neb úřadu správního o sporné hranici.

O shodě knihy pozemkové s katastrem.

§ 11.

Katastr daně pozemkové buď stále udržován ve shodě s knihami železničnými, s knihami horními, pak s knihami pozemkovými a deskami zemskými, dle operátů pro upravení daně pozemkové založenými. 

Z té příčiny buďtež nastalé změny, týkající se tělesa knihovního, označení jednotlivých pozemků a výkresů jich na mapě, provedeny jak v operátech katastrálných tak i v knize pozemkové.

Orgány pro evidenci katastru.

§ 12.

Nastalé změny vyšetřují a vykonávají v operátech katastru o dani pozemkové měřičtí úředníci ( evidenční geometři) k tomu zřízení a technicky vzdělaní pod vrchním dohledem ministeria finančního, jakož i zemských úřadů finančních.

Spolupůsobení veřejných úřadů a orgánů.

§ 13.

Veřejné úřady a orgány mají k tomu spolupůsobiti, aby se operáty katastrálné srovnávaly se skutečnými poměry, a oznamovati evidenčnímu geometrovi změny, o nichž byly se dozvěděly. 

Žádá-li měřický úředník, buďtež jemu vydána úřední potvrzení o změnách, jež dle spisů byly zjištěny. 

Jak spolupůsobiti mají úřady knih pozemkových a berní úřady, ustanoveno jest v odstavcích následujících.

Veřejným úřadům a úředníkům správním často přihodí se konati úřední jednání k zjištění skutečných poměrů (na př. při zakládání nových silnic, při upravování řek atd.). 

Shledají-li při tom nějakou změnu osoby držitelovy nebo předmětů daně pozemkové, jsou dle zákona zavázáni oznámiti ji měřickému úředníku. Z té příčiny odevzdá okresní hejtmanství příslušné spisy k nahlédnutí bernímu inspektoru, jenž obsah jich si zaznamená. 

Měřický úředník jest povinen, prohlédnouti tyto záznamy v období zimním každého měsíce, v období letním pak tehdy, když zdržuje se v sídle okresního hejtmanství a má po případě nahlédnouti v příslušné spisy a žádati, třeba-li toho, úřední potvrzení zákonem nařízené. 

Starostové obecní rovněž jsou povinni, podporovati měřického úředníka při jeho práci směřující k vyšetření změn, podávati mu vysvětlení, upozorňovati jej na nastalé změny a spolupůsobiti po případě při šetření místním.

§ 14.

Obce jsou povinny přenechati zdarma místnost, již potřebuje měřický úředník k svému úřednímu jednání. 

Dále jsou povinny opatřiti v každé době na žádost měřického úředníka:

1. přípřež za náhradu ustanoveného poplatku, včetně poplatku zemského.
2. nádenníky, posly a potřebné snad lodě a veslaře za náhradu v místě obvyklé denní mzdy; konečně opatřiti mají výtky (signaly), kolíky a různé předměty potřebné ku vytýčení hranic za náhradu místních cen.

Evidenční geometr konati má úřední jednání z pravidla v místnostech obecního úřadu. 

Kde zvláštní poměry nedovolují, aby užito bylo těchto místností, jest obec zavázána, opatřiti vhodnou místnost. 

Přípřežné za koně a kilometr občasně určené a veřejně ohlášené, včetně příspěvku zemského pro příslušnou zemi ustanoveného zaplaceno buď ihned v hotovosti úředníkem měřickým v místě, kde přípřež vzata byla. 

Na kvitancích, které si dá vystaviti evidenční geometr o výdajích, v § 14 odstavci 2. uvedených, mají starostové obecní stvrditi, že započítané ceny jsou přiměřené místním poměrům.

§ 15.

Je-li třeba intervence starostů obecních, jich náměstků (zástupců samostatných statků) neb důvěrníků, nemají tito žádného nároku na náhradu se strany eráru.

Případy ony, o kterých v tomto paragrafu děje se zmínka, kdy obecní starostové neb jich náměstkové (zástupci samostatných statků) anebo důvěrníci bezplatně spolupůsobiti mají, naskytují se zvláště u jednání úředních, uvedených v §§ 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30 a 32

II. Jak vyšetřují se změny.

Všeobecná povinnost držitelů pozemkových oznamovati změny.

§ 16.

Držitelé pozemků jsou povinni do šesti neděl písemně neb ústně oznámiti bernímu úřadu neb úředníku měřickému každou změnu, v jejich držbě pozemkové nastalou, která týká se osoby držitelovy neb předmětu daně pozemkové, chtějí-li ujíti nepříznivým následkům, v následujících oddílech uvedených, a to:

1. změnu držby po dokonaném převodu držby; 
2. změnu předmětu, kterou předmět byl zmenšen neb zvětšen. 

Povinnost, v odstavci 1. uvedená, jest vykonána, jestliže příslušná žádost tabulární (žádost za vklad do pozemkových knih) podá se do čtyř neděl neb jestliže oznámí se převod držby ve lhůtě zákonné z té příčiny, aby poplatek z převodu byl vyměřen. 

Při změnách předmětu živelnými pohromami od 1. ledna 1881 až do dne, kdy tento zákon působiti počal, buď oznámení pokládáno za včasné, jestliže učiněno bude do šesti neděl od onoho dne, kdy zákon v platnost vešel.

Dle § 16 jsou majitelé povinni, oznámiti ve lhůtě zákonem stanovené každou změnu v předmětu a osobě. Na základě tohoto oznámení provede se pak úřední šetření oznámené změny. 

Dle §§ 16, 17 a 18 uvedeného zákona mohou držitelé pozemků v zákonné lhůtě zvoliti si nejpohodlnější způsob oznámení změny a to buď bernímu úřadu aneb úředníku měřickému, a jemu opět bud' v místnosti úřední, aneb když přítomen jest v sídle úřadu berního aneb v příslušné obci. O každém případě evidenčním, t. j. o každé změně, která stala se vzhledem k celé usedlosti nebo vzhledem k jednotlivé parcele, založen bud' arch ohlašovací dle vzorce A.

Jestliže při některé parcele změní se držba í předmět, buďtež zanešeny obě změny na témž archu ohlašovacím. 

Chyby v písmě a chyby početní buďtež jen tenkráte jako zvláštní případy evidenční zaneseny do zvláštních archů oznamovacích, jestliže vyšetřeny nebyly současně s jinými změnami. 

Berní úřad jakož i měřický úředník, dle toho, komu oznámení bylo učiněno, jsou zavázáni sepsati arch ohlašovací. 

Úředník měřický má číslovati archy ohlašovací a to pro každý berní okres zvláště, Úředník měřický pro každý berní okres má vésti seznam archů ohlašovacích dle vzorce B.

Stane-li se oznámení ústně, vepíší se ihned jednotlivá příslušná data do archu ohlašovacího a strana je podepíše. Je-li odstupující i nastupující držitel přítomen, podepíší obě strany toto oznámení. 

Písemná ohlášení buďtež přiložena k archu ohlašovacímu a dle jich obsahu buď tento arch vyplněn. 

Jestliže písemné ohlášení obsahuje několik případů evidenčních, a není-li třeba, aby každý případ zvláště byl vyřízen, vyhotoví se jen jeden arch ohlašovací o všech evidenčních případech v jednom ohlášení obsažených. 

Poněvadž překročení lhůty ohlašovací spojeno jest, s následky nepříznivými, má se pečlivě přihlížeti k tomu, aby k písemným ohlášením jakož i k ohlašovacím archům, sepsaným o ústních oznámeních připojen byl ihned den, kdy ohlášení se stalo. 

Jestliže místo oznámení podána jest žádost za knihovní vklad, zanese se obsah žádosti knihovní neb výměru knihovního do archu přihlašovacího. 

Oznámení, podaná pro vyměření poplatků z převodu, prohlédne měřický úředník, když zdržuje se v sídle berního úřadu, a zhotoví archy ohlašovací o případech, které jsou předmětem evidence a které nebyly dosud zvláště ohlášeny. 

Jestliže úřad, k vyměřování poplatků povolaný, není spolu úřadem berním, oznámí úředníku měřickému ku konci každého měsíce podstatné věci z učiněných ohlášení o právních jednáních, jichž předmětem jest změna držby. 

Jestliže z tohoto oznámení na jevo vychází, že o některých jednáních právních není žádných archů ohlašovacích, buďtež tyto zhotoveny. 

Posledním odstavcem § 16 jest přechodní opatření. Daň pozemková vybírá se již od roku 1881 dle operátů o upravení daně pozemkové, ač evidence těchto operátů upravena jest teprv tímto zákonem, který obsahuje nové předpisy o dočasných změnách předmětu.

Jestliže majitelé pozemků neoznámili dosud změny, nemá jim to na škodu býti také při změnách nastalých od uvedené doby až do dne, kdy tento zákon působiti počal; lhůta ohlašovací počne teprve tím dnem, kdy byl tento zákon vyhlášen.

Kdo přijímá oznámení.

a) Úřad berní.

§ 17.

Oznámení přijímá úřad berní od držitelů pozemkových každé doby, avšak s tou podmínkou, že hlásící se strana, pokud totožnost předmětu příslušného již na jevo nejde z oznámení a z ostatních údajů stranou učiněných, aneb pokud nemůže ihned úplně býti zjištěna, poněvadž potřebné mapy katastrálné právě má měřický úředník venku zaměstnaný, znova dostaviti se má k úředníku měřickému, jakmile měřický úředník dostaví se do příslušné obce, aby konal šetření, nebo do sídla berního úřadu, aby přijímal oznámení.

Předpisy § 17 směřují k tomu, aby údaje držitelů pozemkových doplněny byly orgány berními a měřickými tím způsobem, by vzhledem k zevrubnému označení předmětu, jehož změna se týká, mohly tvořiti základ pro další úřední jednání evidenční. 

Nemůže-li strana uvésti pravého čísla parcelního, jest úřad berní povinnen dle zákona nejprv zjistiti totožnost předmětu dle katastralné mapy nebo dle skizzy indikační. 

Berní úřad zasílati má ohlašovací archy, takto doplněné, měřickému úředníku v období 14 dnů, aneb je-li venku zaměstnán, přímo do přřslušných obcí. 

Z té příčiny měřický úředník podávati má bernímu úřadu každého měsíce výkaz, kde zdržovati se bude. 

Měřický úředník přijímati má také oznámení. když zdržuje se periodicky v sídle berního úřadu. 

V § 17 zákona jest mimo to uveden doplněk, aby hlásící se strana, když okamžitě nelze zjistiti totožnost předmětu, poukázána byla, by ještě jednou dostavila se k úředníku měřickému a po případě do sídla berního úřadu. 

Toto ustanovení nesmí býti tím způsobem vykládáno, aby strana bez potřeby nucena byla znovu dostaviti se do sídla úřadu berního. 

Nemůže-li tedy berní úřad žádným způsobem zjistiti totožnost, zašle nejdéle do 8 dnů měřickému úředníku archy ohlašovací. 

Měřický úředník bude pak s to, jestliže operáty katastrálné nedostačí ku zjištění totožnosti, aby ještě před svým příchodem do příslušné obce zpravil ony držitele pozemků, že určitého dne zjištěna bude totožnost předmětu na místě samém. 

Podá-li kdo ohlášení teprve po skončené periodě prací polních, a doručí-li se oznámení toto ihned úředníku měřickému, může k němu přihlíženo býti při rozvrhu daně na příští rok jen tehdy, když není třeba žádného změření na místě samém, a když úředník měřický zjistiti může totožnost bez vyslechnutí stran. 

Je-li třeba vyslechnouti držitele pozemku, buď o tom zpraven s tím dodatkem, že může také dostaviti se k úředníku měřickému, dříve nežli do obce přijde, a že, podav žádaná vysvětlení, může docíliti toho, by ku změně oné přihlíženo bylo při rozvrhu daně pro rok příští.

b) Měřický úředník.

§ 18.

Měřický úředník přijímati má ohlášení od držitelů pozemkových:

a) když jest přítomen v obci, jakož i
b) za pobytu svého v sídle berního úřadu, kamž dostaví se každý třetí měsíc nejméně na tři dny.

Měřický úředník má oznámiti osm dní napřed, že dostaví se do obce, nebo jeden měsíc napřed, že pobývati bude v sídle berního úřadu, a to příslušným představenstvem obecním neb v případě b) veškerými představenstvy berního okresu.

Měřický úředník dostaví se do obce:

1. když jest přítomen v obci, jakož i
2. aby dle § 24 zákona vykonal úplnou revisi indikace vzhledem k osobě držitelově a k poplatným předmětům.

Svůj pobyt v sídle berního úřadu ať upraví tím způsobem, aby první třídenní pobyt roku 1883 připadl na měsíc červenec. Jestliže však náleží více berních okresů do okresu měřického, má připadnouti první pobytu jednoho berního úřadu v každém případě na měsíc červenec, u ostatních do první poloviny měsíce srpna; dle toho připadne nejblíže příští pobyt na měsíc říjen 1883, další na měsíc leden a duben 1884, nebo na měsíc hned následující; tento pořádek budiž i budoucně zachováván. 

Avšak ony dny v měsíci, ve které úředník měřický dlíti bude u berního úřadu, buďtež tak ustanoveny, aby finanční ředitelstvo, kdyby měřický úředník onemocněl nebo jinak byl zdržen, mohlo vyslati jiného úředníka k provedeni příslušných jednání úředních, dříve než vyprší třetí měsíc od posledního pobytu. 

V těchto výminečných případech, kdy dočasně několik obcí jistého berního okresu přiděleno bylo měřickému okresu jiného měřického úředníka, má vykonati každý z obou měřických úředníků příslušná jednání úřední vzhledem k pozemkům sobě přiděleným, a proto vyhláška vztahovati se má jen k obcím těmto. 

Vyhlášky v § 18 zákona nařízené buďtež zhotoveny dle vzorce C/1 nebo C/2:

Vzorec C/1.
 

Vyhláška

 
     Dle §§ 18. a 19. zákona, daného dne 23. května 1883. (Z. ř. č. 83.) o evidenci katastru daně pozemkové, oznamuje se, že podepsaný měřický úředník dostaví se dne ........................... do obce, aby předsevzal práce evidenční.

     Vyzývají se tedy všichni držitelé pozemků, při kterých stala se změna držby, aby se uvedeného dne dostavili do obecní úřadovny, a podepsanému měřickému úředníku aby předložili listiny neb jiné doklady o těchto změnách, po případě aby potřebné zprávy ústně jemu přednesli. 

     V těch případech, kde držba převedena jest s jednoho majitele na druhého, aniž stává nějakých dokladů aneb listin, dostavtež se oba, a to jak držitel předešlý tak i držitel nový. 

V ............................ dne .......................... .
C. k. evidenční zeměměřič: 
N. N.

Uvedená vyhláška byla dle § 18. zákona ze dne 23. května r. 1883. (Z. ř. čís. 83) v obci obvyklým způsobem vyhlášena, což se tímto stvrzuje.

Obecní strosta:
N. N.

 

Vzorec C/2.
 

Vyhláška

 
     Dle §§ 18. a 19. zákona ze dne 23. května 1883. (Z. ř. č. 83) o evidenci katastru daně pozemkové, oznamuje se, že podepsaný úředník měřický přítomen bude dne ...........  a ............188... v místnostech berního úřadu v .......................... , aby přijímal přihlášky v změnách, které se staly v držbě pozemků, jakož i o změnách, které se vztahují k úředním výkonům evidence. 

     Držitelé pozemků mají v těchto uvedených dnech podati podepsanému měřickému úředníkovi přihlášky své v záležitostech evidence katastru, a přinésti doklady, které se vztahují ku sběhlé změně aneb mohou jemu ústně o tom podrobnější zprávy podati. 

V ............................ dne .......................... .

C. k. evidenční zeměměřič: 
N. N.

Uvedená vyhláška byla dle § 18. zákona ze dne 23. května r. 1883. (Z. ř. čís. 83) v obci obvyklým způsobem vyhlášena, což se tímto stvrzuje.

Obecní strosta:
N. N.

Měřický úředník, odesýlaje vyhlášku, přihlédati má ke lhůtě, jíž třeba jest k poštovní dopravě a k doručení, aby vyhláška tato mohla býti uveřejněna v obcích osm dní nebo jeden měsíc před příchodem úředníka měřického. 

Měřický úředník má se přesvědčiti za svého pobytu v obci, že vyhláška řádně byla uveřejněna. Exemplář vyhlášky, se řádným stvrzením starosty obecního přiloží pak k evidenčnímu operátu příslušné obce.

Řízení při vyšetřování změn.

a) Vůbec.

§ 19.

Podle změn bernímu úřadu neb úředníku měřickému oznámených, podle zpráv soudu knihovního, úřadů povolaných k vyměřování poplatků, jakož i ostatních veřejných úřadů a orgánů vyšetřiti má úředník měřický každého roku v období letním, to jest z pravidla od 1. května do konce října, v příslušných obcích svého obvodu změny již dříve oznámené, jakož i změny za jeho pobytu jemu ohlášené, jakož i změny, o nichž se dozví z úřední povinnosti. Na místě samém nekoná se šetření, jestliže potřebných vysvětlení lze nabyti nahlédnutím do knih pozemkových u soudu vedených, anebo nahlédnutím do úředních spisů, jež přístupny jsou v sídle úřadu berního, a konečně když není obavy, že by snad od toho času nastala nová změna příslušného předmětu neb osoby držitelovy.

K tomuto vyšetřování buďtež vyzváni příslušní držitelé pozemků vyhláškou v § 18. uvedenou, aby dostavili se do obecní kanceláře určitého dne a oznámili úředníku měřickému nastalé změny.

Úřední činnost měřického úředníka vztahovati se má ke všem změnám, o kterých dozví se bud' oznámením stran, zprávami veřejných úřadů a orgánů nebo vlastním pozorováním. 

Neobsahují-li zprávy veřejných úřadů a orgánů dát k evidenci potřebných, buďtež tato opatřena z pravidla nahlédnutím do příslušných spisů aneb vyžádáním si úředního stvrzení v § 13. uvedeného. 

Jestliže znalci k tomu povolaní provedli již měření, aneb je-li spis zevrubným, není třeba, aby v případech těchto provedlo se zvláštní šetření na místě samém. 

V těchto případech vztahuje se pak činnost měřického úředníka ku kontrole, zdá vše srovnává se se skutečnými poměry a zda dosud nezměnily se poměry ze spisů vyplývající. 

Jestliže o změnách, které měřickému úředníku tímto způsobem oznámeny byly, aneb které sám shledal, není ještě archu ohlašovacích, vyhotoví je evidenční geometr. 

Zjištění změn na místě samém provésti má evidenční geometr v měsících letních. O této periodě má měřický úředník předložiti do 15. dubna každého roku zemskému finančnímu ředitelstvu ku schválení cestovní rozvrh, dvojmo vyhotovený. 

Současně buďtež sdělány vyhlášky, kdy úředník přítomen bude v prvních obcích operačních, jakož i kdy zdržovati se bude v sídle berních úřadů; při tom šetřiti se musí zákonných lhůt a po uplynutí těchto počnou práce v prvních obcích. 

Zemské finanční ředitelslvo rozhodne o rozvrhu práce a po případě pozmění jej, avšak jen v té příčině, by tím nebyly dotčeny první obce. 

Jeden opis schválených rozvrhů cestovných předloží se ministerstvu financí. 

Do cestovního rozvrhu buďtež pojaty nejprv ony obce, ze kterých až do konce března došla oznámení nebo zprávy o případech evidence. 

Při sdělávání rozvrhu nepřihlíží se prozatím k obcím, ze kterých nedošlo dosud žádných oznámení, zpráv aneb údajů o změnách, dále k obcím, kde není třeba žádného vyměřování, a kde změny oznámené nebo změny, o nichž úředník měřický jiným způsobem se dozvěděl, vykonány býti mohou bez dalšího vyšetřování neb výslechu stran na základě doručených listin a nahlédnutím do spisů. 

Při sdělávání rozvrhu cestovného zachováno budiž pořadí v § 18. uvedené o tom, jak zařízen býti má pobyt v sídle úřadu berního. jakož i k pořadí, jehož dle § 24. zákona jest šetřiti při úplné revisi obcí. 

Rovněž buďtež vyšetřeny změny, které ohlášeny budou za pobytu úředníka měřického v obci. 

Vzniknou-li změny v obcích v letním období, mohou se tyto vyšetřiti, pokud jest příležitost a čas, a pokud tím netrpí stanovený pořad vyšetření změn v ostatních obcích. 

Příchod měřického úředníka do obce buď již napřed určen a veřejně ohlášen. 

Jestliže měřický úředník, na př. pro deštivé počasí, nemohl by dokonati svou úlohu v nějaké obci, aby v čas dostaviti se mohl do obce nejbližší, budiž v prvé řadě uváženo, zda následující obce lze včas zpraviti o tomto odkladu, a to dříve než úředník měřický do nich přijde. Může-li se to provésti, vyhotoví se příslušná vyhláška. 

Nelze-li to dobře provésti, má úředník měřický určeného dne odejíti do nejbližší obce, a vykonati nedokončená změření tenkráte, až skončí své úřední řízení v obcích o jeho příchodu již dříve zpravených, při čemž také přihlédati má k svému pobytu v sídle berního úřadu. 

Z té příčiny měřický úředník má o svém opětném příchodu znovu zpraviti v zákonné lhůtě ony obce, kde měření provedeno nebylo. 

Měřický úředník má z pravidla postupovati při pracích těchto od svého sídla tak, aby cesta z obce do obce a k sídlu úřadu berního vyžadovala nejmenšího času.

b) Při změnách držby.

§ 20.

Prokázána-li bude změna držby listinami veřejnými neb soukromými, má zaznamenati si úředník měřický podstatná data. 

Jestliže držitel odstupující jakož i nastupující učiní své prohlášení ústně, mají podepsati obě strany tato udání v protokole, který sepíše se o všech takovýchto ohlášeních jedné obce, při čemž ať zevrubně se uvede předmět změněné držby a právní důvod převodu. 

Dostaví-li se toliko jedna strana, která nemůže předložiti nějakou listinu o změněné držbě, aneb není-li přítomna žádná strana, avšak změna držby jest obecně známou, buďtež vyslechnuti starosta neb jeho náměstek a dva místní držitelé pozemků s poměry obeznámení. Uvedení pak podepíší udání svá v příslušném protokole.

Hlavním účelem evidence katastru jest, aby shodoval se katastr daně pozemkové se skutečnými poměry. Při vyšetřování změn držebních užito budiž veškeré opatrnosti, aby zjištěn byl pravý držitel. 

Do archů přihlašovacích zanese se výsledek místního šetření. 

V případech, v odstavci 1. v § 20. uvedených, buďtež pouze zaznamenána podstatná dáta, a nemá se žádati, aby opisy byly přiloženy. 

Předložené listiny dlužno však zkoumati, zda k platnosti právního jednání potřebí jest svolení úřadu správního nebo soudního. O tom, je-li třeba dotyčného svolení, podá vysvětlení buď příslušná listina, aneb osobní poměry vydatelů. Týká se to zejména osob nezletilých a pak osob pod kuratelou. 

Jsou-li podána pouze ústní prohlášení, má se měřický úředník přesvědčiti, vhodným způsobem o totožnosti osob, jakož i tom, jsou-li oprávněny volně nakládati svým majetkem. 

Pro změny, oznámené jen jednou stranou, aneb jestliže strany, ač změna držby jest známou, nevykonaly povinnost oznamovací a nedostavily se také k řízení, učiní se opatření k dalšímu řízení dle předpisu zákonného tím, že vyslechne se starosta obecní a dva místní držitelé pozemků s poměry držebními obeznámení a tito pak podepíší výpovědí své v příslušném protokole. 

V takových případech jest radno postupovati se zvláštní pozorností, a zevrubností, poněvadž za nepřítomnosti řádných držitelů může se omyl lehce přihoditi a poněvadž vyšetřování toto dle § 43. zákona tvoří základ pro další řízení soudu knihovního.

c) Při scelování pozemků.

§ 21.

Byla-li držba všeobecně upravena scelováním pozemků (kommassace), jest stvrzený plán scelovací základem dalšího úředního řízení měřického úředníka.

d) Při změnách předmětu.

§ 22.

Změny, jež týkají se předmětů berních, stranou ohlášené neb jinak úředníku měřickému známé, neb konečně jím samým shledané, vyšetří měřický úředník na místě samém, za přítomnosti obecního starosty neb jeho náměstka, zástupce samostatného statku, držitele a dvou místních důvěrníku, jež sám si zvolí. 

Nedostaví-li se držitel, provede se toto úřední jednání i za jeho nep řítomnosti. 

Změny předmětu vyžadují buď změření nového stavu aneb posouzení činitelů na čistý výnos působících, zejména tedy bonity půdy. 

Vyšetření skutečných změn potvrzeno bude ve směru tomto výslechem místních důvěrníků. Držitelé buďtež předvoláni k místnímu šetření řádným vyzváním. 

Poněvadž předmět sám jest rozhodným pro posouzení při komissi, nemůže úřední řízení zastaveno býti, jestliže držitel se nedostav. 

Protokol záleží v ohlašovacím archu, jenž obsahuje vše, co bylo vyšetřeno, a který podepíší přítomní.

e) Při rozdělení pozemku.

§ 23.

Oznámené rozdělení pozemku buď z pravidla změřeno na místě samém dle údajů přítomných stran aneb dle vytyčených již hranic. 

Nedostaví-li se strany a nejsou-li ani hranice vytyčeny, provede se změření a čára dělící vytyčí se dle přirozeně viditelných známek dělících neb dle dat obsažených v příslušných listinách, aneb dle udání sousedů o tom zpravených, a nejsou-li přítomni dle udání dvou důvěrníků. 

V tomto případě buďtež zpraveni držitelé, jichž se věc týče, představenstvem obecním o vykonaném změření s tou doložkou, že výsledek změření položen bude za základ rozdělení pozemku, které provede se v katastrálných operátech a knihách pozemkových, a že, bude-li se tomu některá strana do 14 dnů opírati, toliko nákladem stěžovatelovým nově změření provedeno bude. 

Měřický úředník neprovede změření rozděleného pozemku:

a)  jedná-li se o parcelu tvaru čtverce neb obdélníka rozměru nejvíce 20 metrů a když rozdělení předsevzato býti má dle aliquotních dílů parcely;
b) předloží-li strana geometrický plán, oprávněným soukromým technikem zhotovený a ověřený (plán situační), a budou-li splněny v obou případech [a) a b)] požadavky předpisu, jejž o tom vydá ministerstvo financí ve shodě s ministerstvem práv.

Aby jednání úřední se srovnávalo s poměry skutečnými, vyslovena jest v zákoně zásada, aby při měření přítomny byly příslušné strany, aneb aby samy vykonaly ohraničení. 

Úředník měřický má proto ku každému měření předvolati účastníky. 

Nedostaví-li se strany, nařizuje zákon, aby i v nepřítomnosti stran vykonáno bylo změření, jakož i vytyčení hranic, dosud nevymezených. 

V takovém případě měřický úředník opatří sám materiál k vytyčení hranic potřebný. 

K vytyčení hranic budiž užito otesaných kamenů. Kdyby opatření kamenů spojeno bylo s nepoměrným nákladem, aneb jedná-li se o pozemky menší ceny, může býti užito dřevěných kolů. 

Nabývající držitel jest povinnen, dle poznámky k sazbě II. o měrném, v případě tomto zaplatiti mimo přepisné a měrné též 20procentní přirážku k poplatkům těmto za vytyčení hranic a nahraditi potřebný materiál. Náhrada za vytyčení a za materiál skládá se ze skutečného nákladu za kameny aneb koly hraničné a z dílu nádenníkovy mzdy, jenž přijde na příslušnou část dne k vytyčení potřebnou.

Sazba II.

pro výpočet poplatků za měření (měrné).

Měrného počítá se:
                    při výměře

až do 30 arů .  .  .  .  .  . -- zl. 40 kr.
od 30 arů » 100 » .  .  .  .  .  . -- » 50 »
» 100 » » 250 » .  .  .  .  .  . -- » 60 »
» 250 » » 500 » .  .  .  .  .  . -- » 70 »
» 500 » » 750 » .  .  .  .  .  . -- » 80 »
» 750 » » 1.000 » .  .  .  .  .  . 1 » -- »
» 1.000 » » 1.250 » .  .  .  .  .  . 1 » 20 »
» 1.250 » » 1.500 » .  .  .  .  .  . 1 » 40 »
» 1.500 » » 1.750 » .  .  .  .  .  . 1 » 60 »
» 1.750 » » 2.000 » .  .  .  .  .  . 1 » 80 »
» 2.000 » » 2.250 » .  .  .  .  .  . 2 » -- »
» 2.250 » » 2.500 » .  .  .  .  .  . 2 » 20 »
» 2.500 » » 2.750 » .  .  .  .  .  . 2 » 40 »
» 2.750 » » 3.000 » .  .  .  .  .  . 2 » 60 »
» 3.000 » » 3.250 » .  .  .  .  .  . 2 » 80 »
» 3.250 » » 3.500 » .  .  .  .  .  . 3 » -- »
» 3.500 » » 3.750 » .  .  .  .  .  . 3 » 20 »
» 3.750 » » 4.000 » .  .  .  .  .  . 3 » 40 »
» 4.000 » » 4.250 » .  .  .  .  .  . 3 » 60 »
» 4.250 » » 4.500 » .  .  .  .  .  . 3 » 80 »
» 4.500 » » 4.750 » .  .  .  .  .  . 4 » -- »
» 4.750 » » 5.000 » .  .  .  .  .  . 4 » 20 »
» 5.000 » » 5.500 » .  .  .  .  .  . 4 » 40 »
» 5.500 » » 6.000 » .  .  .  .  .  . 4 » 60 »
» 6.000 » » 6.500 » .  .  .  .  .  . 4 » 80 »
» 6.500 » » 7.000 » .  .  .  .  .  . 5 » -- »
» 7.000 » » 7.500 » .  .  .  .  .  . 5 » 20 »
» 7.500 » » 8.000 » .  .  .  .  .  . 5 » 40 »
» 8.000 » » 8.500 » .  .  .  .  .  . 5 » 60 »
» 8.500 » » 9.000 » .  .  .  .  .  . 5 » 80 »
» 9.000 » » 9.500 » .  .  .  .  .  . 6 » -- »
» 9.500 » » 10.000 » .  .  .  .  .  . 6 » 20 »
» 10.000 » » 11.000 » .  .  .  .  .  . 6 » 40 »
» 11.000 » » 12.000 » .  .  .  .  .  . 6 » 60 »
» 12.000 » » 13.000 » .  .  .  .  .  . 6 » 80 »
» 13.000 » » 14.000 » .  .  .  .  .  . 7 » -- »
» 14.000 » » 15.000 » .  .  .  .  .  . 7 » 20 »
» 15.000 » » 16.000 » .  .  .  .  .  . 7 » 40 »
» 16.000 » » 17.000 » .  .  .  .  .  . 7 » 60 »
» 17.000 » » 18.000 » .  .  .  .  .  . 7 » 80 »
» 18.000 » » 19.000 » .  .  .  .  .  . 8 » -- »
» 19.000 » » 20.000 » .  .  .  .  .  . 8 » 20 »
» 20.000 » » 22.000 » .  .  .  .  .  . 8 » 40 »

a tak dále z každých 2.000 arů o 20 kr. více, při čemž zbytek menši 2.000 arů pokládá se za celých 2.000 arů.
        Jestliže úředník měřický dle § 23. vytyčil hranice, připočte se k těmto položkám sazebním 20procentová přirážka.
        Mimo to jsou nabyvatelé pozemností povinni zaplatiti náklady na opatření materiálu, potřebného k vytyčení hranic.

 

Rovněž i zde potvrdí obecní starosta na kvitanci obdržitelově, v § 14. předepsané, že náklad jest přiměřeným. 

Pro držitele pozemkové, kteří nedostavili se k změření, vyhotoví se dle vzorce D zpráva a doručí se jim starostou obecním proti stvrzení dodání.

Vzorec D.
 
Panu ..................................
v ............................... č. ................
     Poněvadž jste se ku změření parcel č. .............. na den ............ ustanovenému nedostavil, bylo změření podle § 23. zákona, ze dne 23. května r. 1883. (Z. ř. č. 83) o evidenci katastru daně pozemkové, z povinnosti úřadu předsevzato a zároveň provedeno vytyčení dělících čar. 

O tom se Vám dává zpráva s poznámkou, že výsledek tohoto změření položen bude za základ rozdělení, jež provede se v operátech katastrálných a u soudu knihovního, aby zapsána byla věcná práva a osobní závazek k placení daně. Kdyby snad ve 14 dnech podána byla u podepsaného měřického úředníka anebo u berního úřadu
v ............................. nějaká námitka, předsevzato bude nové změření toliko nákladem Vaším. 

V ............................ dne .......................... .

C. k. evidenční zeměměřič: 
N. N.

Činí-li se námitky, může nové změření předsevzato býti nákladem toho, kdo námitky činí, teprve tenkráte, až toho dovolují již ustanovené disposice o cestě měřického úředníka. 

V případě tomto není zde ohledů, jichž zákon dbá u držitelů pozemkových, kteří splnili svou zákonnou povinnost, ohlásivše včas změnu a dostavivše se k příslušným úředním jednáním. 

Poplatky za změření a vytyčení hranic evidenčním geometrem jsou dle uvedené sazby mírné a nedosahují daleko skutečného nákladu na práce tyto. 

Nedostaví-li se jedna strana, která později námitky činí, není příčiny, aby náklad počítán byl obnosem menším, nežli jest onen, který hradí státní pokladna na provedení těchto úředních jednání. Proto nařizuje zákon v § 23. odstavci 3., že nové změření vykonáno býti má jen nákladem osoby, která je zavinila. 

Tato zaplatiti musí kromě nových snad nákladů na vytyčení hranic ještě stravné a cestovné evidenčního geometra. Stravné řídí se dle doby pro měření nutné, dle dietní třídy úředníka, dle jeho aktivních přídavků a budiž vyměřeno tím způsobem, že doba kratší čtyř hodin počítá se za půldne, doba delší čtyř hodin za celý den. 

Cestovné počítá se dle nákladu, kterého toto úřední řízení vyžaduje. Ačkoliv správa finanční zavázána jest vykonati svými zřízenci jen ono vytyčení hranic a změření, jehož třeba, aby v operátech katastrálních provedeny byly nastalé změny držby aneb předmětu, mohou evidenční geometrové provésti i jiné práce podobné v zájmu soukromém, pokud tím netrpí úřední jednání, aniž státní pokladna. 

Jest tedy dovoleno úředníkům měřickým vykonati změření a vytyčení hranic k žádosti držitelů pozemkových i tenkráte, když nejde o případ evidenční. 

Nesmí však tím trpěti vlastní úkol evidence katastru, který v prvé řadě proveden býti musí. 

Totéž platí, má-li geometr evidenční ku vyzvání soudu provésti měření aneb súčastniti se kommisse soudní. Jelikož vyžadovati bude z počátku práce, spojená s provedením tohoto zákona, značné doby, obmezuje se měření a vytyčení hranic, provedené na soukromou žádost, jen na následující případy, pokud povolení k pracím soukromým rozšířeno nebude a to:

1. Měření a vytyčení hranic, které nejsou předmětem evidence, provésti mohou měřičtí úředníci na žádost v zájmu soukromém jen tehdy, má-li se měření aneb vytyčení hranice užiti k:
a) zamýšlenému rozdělení pozemků, neb
b) mají-li se zjistiti nezměněné poměry držby na základě dát mapy katastrálné.
2. Jednotlivé měření nesmí vztahovati se k větší ploše než 1 hektaru = 1 jitru 1180 □sáhům.*) 
I v mezích této výměry nesmí se provésti měřeni, je-li složitým a mnoho času vyžadujícím, a má-li vytyčiti se mnoho dělících čar. Z toho důvodu na př. nemá se provésti parcelace pozemku na místa stavebná.

-------------------------------------------

*) Výnosem ministerstva financí ze dne 14. ledna 1893. č. 40.497 byla omezení tato, jakož i omezení následující zrušena.

3. Počet měření a vymezníkování, jež v jedné obci k žádosti soukromé vůbec vykonati lze, řídí se časem, jehož třeba, aby provedena byla měření v obci k účelům evidenčním, a to tím způsobem, že
je-li  pobyt  vyměřen  na  jeden  den  obci,  nejvíce  dvě  měření  soukromá
» » » » dva dni » » » čtyři » »
» » » » tři » » » » šest » soukromých
» » » » čtyři » » » » osm » »
» » » » pět dní a  více » deset » »

může býti provedeno.

4. V žádné obci, do které dostaví se za letního období měřický úředník, i když jsou zde podmínky v odstavci 1, 2, 3 uvedené, nesmí vyžadovati úhrnný počet měření, jež k žádosti soukromé vykonány býti mají, delší doby než jeden den. 
5. Měření soukromá lze vůbec vykonati jen tenkrát, když tím netrpí cestovní programm, který ustanoven byl vzhledem k úředním jednáním, jež vykonati se mají k udržení evidence, jakož i k dalším výkonům evidenčním. 

Jestliže dle těchto předpisů má vykonáno býti měření pro účely soukromé, má žadatel učiniti dříve písemné nebo protokolární prohlášení, že zavazuje se zaplatiti náklady s tím spojené, jakmile mu budou oznámeny.*)

-------------------------------------------

*) Dle nařízení ministerstva financí ze dne 26. září 1892. č. 31.273, má strana vyplatiti ihned evidenčnímu geometrovi dvě třetiny obnosu, přibližně za práce ony geometrem stanoveného. Obnos onen má geometr zaslati ihned bernímu úřadu. Žádá-li jen jedna strana na př. za vytyčení hranice, může se hranice taková jen za souhlasu a přítomnosti druhé strany vytyčiti. Náklad platí žadatel.

Při vyměření těchto nákladů rozhodují tytéž úvahy, které uvedeny byly, když dle zákona měření vykonáno býti má nákladem osoby, která nové měření zavinila. 

Mimo to nesmí vzejíti státní pokladně žádný náklad, a to již proto, poněvadž uvedený výkon děje se toliko v zájmu soukromém. 

Náklady, které strana nahraditi jest povinna, záležejí v nákladech spojených s vytyčením hranic, dále ve stravném a cestovném měřického úředníka, jež vyměřuje se stejným způsobem jako v případě, když nové měření provede se nákladem toho, kdo námitky činí. 

Výpočet měrného dle sazby II. vykoná se ihned po vykonaném měření, jestliže není žádné pochybnosti, že výměry, pro výpočet důležité, jsou mezi největší a nejmenší výměrou ve sazbě uvedenou.**)

-------------------------------------------

**) V Haliči nepočítá se stranám měrné vůbec, pokud se jedná o práce a plány polohopisné nutné ku knihovnímu pořádku.

Jinak vypočte se dříve plocha. 

O všech obnosech, které platiti mají strany, vede měřický úředník poznámky v sešitě útržkovém (juxtovém) dle vzorce E a vyplňuje obě strany juxty stejným zněním.

Na rubové straně této části útržku jest potvrzení, že byl onen obnos předepsán k placení a to takto:

Zapsáno v záznamu poplatků evidenčních pod číslem ... i buď částka na druhé straně uvedená zároveň s nejblíže lhůtou pozemkové daně zapravena, jinak bude vymáhána exekucí.

 
Od c. k. berního úřadu v ......
 
dne ....................................
 

 L. S.

N. N.
berní.
   
  N. N.
  kontrolor.

Pravá strana útržkového sešitu s příslušným certifikátem zašle se bez odkladu bernímu úřadu. 

Berní úřad má předepsati poukázané obnosy dle záznamu, který vede dle vzorce F. a vyplniti doložku na zadní stránce útržku. Útržek dodá se pak poplatníkovi proti stvrzence obecním úřadem. 

Obnos onen vymáhá se současně s daní pozemkovou. 

Certifikát o předepsání poplatku, k útržku připojený, vyplní úřad berní oddělí jej a zašle do osmi dnů měřickému úředníku. 

Vybrané obnosy peněžní buďtež zúčtovány v podružném denníku katastru daně pozemkové. 

Certifikát berního úřadu o předepsáných poplatcích přiloží měřický úředník ku svému měsíčnímu účtu cestovného a vyznačí příslušný měsíc v části útržkového sešitu, kterou si podrží. 

Účetní oddělení, kterému svěřena jest revise účtů cestovných, uschová tyto certifikáty a kontroluje dle nich vybírání a zúčtování daní.

O technickém postupu, jehož šetřiti jest při měření, platí zvláštní předpisy měřické, uvedené v instrukci z roku 1817 a 1865 v návodu pro měřické práce dle zákona ze dne 24. května 1869 v nařízení ze dne 11. června 1883 a v instrukci z roku 1887. 

O případech, ve kterých měřický úředník nemusí provésti měření při ohlášeném rozdělení pozemků, platí nařízení ministerstva práv a financí ze dne 1. června 1883. (Z. ř. č. 86),*) které obsahuje předpisy, za jakých podmínek měřický úředník nemusí provésti měření při ohlášeném rozdělení pozemků.

-------------------------------------------

*) Nařízení uvedeno bude v plném znění, jelikož obsahuje podmínky, kterým vyhovovati musí plány civil. techniků. Změněno bylo nařízením ministerstva ze dne 7. července 1890. ř. z. č. 149.

Měřický úředník má se přesvědčiti, zda splněny jsou podmínky tohoto nařízení. 

Shledá-li evidenční geometr při tom nějakou vadu, kterou odstraniti nelze bez měřeni, budiž měření provedeno. 

Poněvadž v těchto případech strana zapraviti musí poplatky dle sazby čís. II. a trpí tím hmotnou škodu, budiž nové měření vykonáno jen v tom případě, když jest nezbytně nutným a když vady předloženého plánu situačního nevyhnutelně odstraněny býti musí pro udržení evidence. 

Avšak i majitelé pozemků chráněni býti musí před novými výlohami, které mají za následek nesprávné plány situační civilních techniků. 

Vyskytnou-li se nesprávnosti aneb vady v plánech situačních civilních techniků, podána budiž o tom zpráva c. k. okresnímu hejtmanství. Okresní hejtmanství oznámí pak tuto záležitost úřadu, který udílí oprávněni civilním technikům.

f) Při periodické revisi.

§ 24.

Nejméně za tři léta má vykonati úředník měřický v obvodu sobě přiděleném mimo obvyklého úředního řízení, které dle došlých oznámení provede, úplnou revisi držby a to tím způsobem, že při žádné obci, třeba by změny ohlášeny nebyly, projíti nesmí doba tří let, aby úředník měřický nepodrobil úplné revisi správnosť zápisů (indikace) o osobě držitelově a o předmětu poplatném. 

Je-li toho třeba, obejde měřický úředník tratě pozemkové za přítomnosti obecního starosty neb jeho náměstka (zástupce samostatného statku) a dvou držitelů pozemků z příslušné obce, kteří znají místní poměry majetkové. 

Měřický úředník má při této revisi přihlédati také k změnám předmětu a z úřední povinnosti zjistiti, kdy vznikla tato změna. 

S těmito revisemi buď počato roku 1884.

Aby zachován byl pořádek zákonem předepsaný při úplné revisi obcí, rozdělí měřický úředník sobě přidělený obvod na tři skupiny obcí a počínaje rokem 1884 má při sdělávání cestovního plánu přihlížeti k tomu, aby za jeden rok byla vždy jedna z těchto skupin úplně zrevidována. 

Při sestavováni skupin nerozhoduje okolnost, zda z obcí došla oznámení o změnách aneb ne.

První revise vykoná se ve skupině první roku 1884 ve skupině druhé roku 1885 a v třetí skupině roku 1886; roku 1887 přijde opět řada na první skupinu. 

Aby o těchto revisích zachován, byl přehled, buďtež vedeny poznámky dle vzorce G.

V poznámkách těch buďtež zanešeny veškeré obce obvodu dle okresů berních v abecedním pořádku. 

Při revisi šetřeno budiž následujícího postupu.

1. Den a účel úplné revise buďtež ohlášeny vyhláškou dle vzorce H způsobem v místě obvyklým, a držitelé pozemků buďtež vyzváni, by dostavili se určeného dne do obecní kanceláře.

Vzorec H.

 
Vyhláška.
 
Dle § 24. zákona, ze dne 23. května 1883. o evidenci katastru daně pozemkové (Z. ř. č. 83), vykoná podepsaný měřický úředník dne ..................... v obci úplnou revisi držby a to proto, aby prozkoumal, jsou-li katastrálné údaje, pokud se týče osob držitelů i předmětů dani podrobených, správnými. 
Z té příčiny vyzývají se veškeří držitelé pozemků, aby uvedeného dne dostavili se do obecní úřadovny, aby mohla býti zjištěna jejich držba a okolnost, zda tato s archem pozemkovým se shoduje. 

V ........................  dne ...................................
N. N.
c. k. evidenční zeměměřič.
2. Dle archů pozemkových, indikačních skizz aneb dle mapy vyšetří se s přítomnými držitely, zda nestala se změna držby aneb předmětů při některé parcele. 
Nemůže-li strana podati dostatečného vysvětlení, a nepodávají-li o tom operáty po ruce jsoucí žádaného vysvětlení, jakož i jedná-li se o změnu předmětu aneb rozdělení pozemků, vyšetří se případ ten na místě. 
3. Po té prozkoumají se pozemkové archy pozemkových držitelů, kteří se nedostavili, a budtež vyslechnuti přítomní držitelé pozemků jakož i starosta obecní, aby podali nutná vysvětlení. 
Případy, které tímto způsobem nemohou býti bezpečně vyšetřeny, buďtež na místě vyšetřeny. 
4. Po skončeném řízení v kanceláři obecní počne se ihned vyšetřováním na místě. Je-li třeba, provede se při tom i nutné měření. 
V zákoně jest nařízeno, aby dotyční držitelé pozemků pozváni byli k tomu zvláštním oznámením. 
Oznámení toto vyhotoví se dle vzorce J.

Vzorec J.

 
Dle § 24. zákona o evidenci katastru daně pozemkové, vykoná se dne .............. 1884
 o ................... hod. před/po polední obchůzka tratí .......................................................,
aby zrevidována byla pozemková držba, k čemuž jste tímto listem zván. 

V ........................  dne ...................................
N. N.
c. k. evidenční zeměměřič.

Aby další jednání úřední nebylo zdržováno tímto oznámením aneb jeho doručením, budiž přihlíženo již za řízení k tomu, kdy as s místním šetřením a měřením počato býti může, a kdy skončeno býti muže řízení s pozemkovými držiteli jednotlivých tratí. Z té příčiny doručiti dává geometr jednotlivým držitelům uvedená oznámení i během řízení s udáním hodiny.

5.  Mimo tratí pozemkových, jež ohledati jest třeba dle výsledku ústního jednání, nutno vždy obejíti a prohlédnouti: 
a) pozemky podle vod Ježící, 
b) místní trať, 
c) ony části tratí, kde parcelace často se vyskytují. 
6. O evidenčních případech, při revisi vyšetřených, vyhotoví se pro každého držitele pozemku, v jehož držbě stala se změna - když zvláštní okolnosti toho nevyžadují, aby o jednotlivých změnách zvláště bylo jednáno - jediný arch ohlašovací, který tvoří základ dalšího řízení úředního.
7. O vykonané revisi sepíše se krátký protokol, v němž uvede se stručně. výsledek .revise, pozemkové tratě, které měřický úředník obešel, jakož. i archy ohlašovací při této příležitosti vyhotoveny byly a ostatní okolnosti, které shledány byly vzhledem ku změnám, jež se připravují (vznik naplavenin, nevzdělávání půdy, poněvadž zamýšlí se parcelace pozemku k účelům stavebním, atd.).

 

g) Při čistém výnosu. − Při změně předmětu.

§ 25.

Nejméně za tři léta má vykonati úředník měřický v obvodu sobě přiděleném mimo obvyklého úředního řízení, které dle došlých oznámení provede, úplnou revisi držby a to tím způsobem, že při žádné obci, třeba by změny ohlášeny nebyly, projíti nesmí doba tří let, aby úředník měřický nepodrobil úplné revisi správnosť zápisů (indikace) o osobě držitelově a o předmětu poplatném. 

Je-li toho třeba, obejde měřický úředník tratě pozemkové za přítomnosti obecního starosty neb jeho náměstka (zástupce samostatného statku) a dvou držitelů pozemků z příslušné obce, kteří znají místní poměry majetkové. 

Měřický úředník má při této revisi přihlédati také k změnám předmětu a z úřední povinnosti zjistiti, kdy vznikla tato změna. 

S těmito revisemi buď počato roku 1884.

Při změně hranic obecních

§ 26.

Jestliže změní se hranice obecní tím, že pozemky jedné obec převedou se do katastru sousední obec, podrží se pro tyto parcely tytéž položky čistého výnosu, které měly před vyloučením v operátech vceňovacích daně pozemkové.

Při rozdělení pozemků

§ 27.

Při rozdělení pozemku musí se čistý výnos všech dílů pozemku rovnati čistému výnosu pozemku před rozdělením. 

Na jednotlivé díly rozdělí se pak z pravidla čistý výnos dle poměru výměry tohoto dílu ku celé výměře pozemku. 

Vykazují-li jednotlivé díly různou bonitu půdy, tu k žádosti jednoho aneb více držitelů provésti může měřický úředník rozdělení čistého výnosu dle bonity jednotlivých dílů za přítomností obecního. starosty aneb jeho náměstka, jakož i za přítomností dvou místních důvěrníků.

Při vceňování pozemků, vykonaném při upravení daně pozemkové, zařaděny byly parcely větší výměry avšak téže kultury do oné třídy bonity, která se rovnala střední bonitě pozemku. 

Rozdělí-li se takováto parcela mezi několik držitelů a připadne-li některému držiteli díl půdy menší bonity, bylo by nesprávné, rozděliti úhrnný čistý výnos jen dle výměry dílu a neodpovídalo by to zásadě vyměřování daně pozemkové. Mimo to stížen by byl prodej takovýchto dílů. 

Proto dovoluje z těchto důvodů zákon, aby čistý výnos rozdělen byl i s ohledem na bonitu půdy. 

Případ tento nastává, když zařaděn byl celý pozemek vzhledem na různou jeho bonitu dle průměrné bonity do určité třídy sazby a nebyl tedy vceněn ani dle nejlepšího, ani dle nejhoršího dílu pozemku. 

Mimo to sluší dbáti toho, že tento způsob rozvrhu jest úlevou pro držitele pozemků, že tedy nemůže předsevzat býti proti jejich vůli. Měřický úředník má se také snažiti, když za rozdělení čistého výnosu dle bonity žádá toliko jeden z účastných držitelů pozemkových, aby docílena byla vespolná shoda a tím aby odvráceny byly pozdější spory. 

Při rozdělení čistého výnosu na jednotlivé díly různé bonity buď užito dle možnosti oněch tříd sazby vceňovací, které s nimi se srovnávají. 

Poněvadž rozdělení úhrnného čistého výnosu, který má nerozdělená parcela, státi se musí tím způsobem, že součet čistých výnosů jednotlivých dílů parcely rovnati se musí celkovému čistému výnosu parcely nerozdělené, rozdělí se případná difference na jednotlivé díly. 

Následkem toho vyšetřený čistý výnos nebude se v mnohých případech srovnávati přesně s položkou vceňovací sazby (klasifikačního tarifu). 

Aby tato položka nebyla později pokládána za nesprávnou, v operátech evidenčních (arších ohlašovacích, ve výkazu změn, v arších pozemkových} uvede se výslovně, že tato číslice čistého výnosu vznikla rozdělením původního čistého výnosu.

Při scelování

§ 28.

Bylo-li provedeno scelení pozemků (kommassace), rozdělí se čistý výnos katastrálný na veškeré scelené pozemky připadající, na pozemky náhradné (nové části pozemkové) v tom poměru, v jakém se má hodnota, při upravení plánu scelovacího veškerým pozemkům sceleným za základ položená, ku hodnotě přiřknuté příslušnému pozemku náhradnému.

§ 29.

Trvalé změny způsobu vzdělavacího, které nastanou při polním hospodářství následkem kommassace pozemků, vyšetřeny budtež v roce následujícím, po provedení plánu scelovacího za přítomnosti dvou místních důvěrníků a bud' při tom určeno, jak velký obnos z čistého výnosu připadne na pozemek náhradný a na druhy způsobů vzdělavacích, zavedené na pozemku náhradném, dle výměry, polohy, jakosti půdy a dle jiných okolností, které působí na čistý výnos.

Má-li se provésti býti scelení hospodářských pozemků (kommassace), sdělá se plán scelovací na základě map katastrálných a nového měření za spolupůsobení znalců. Plán scelovací potvrzen býti musí zemskou kommissí.*)

-------------------------------------------

*) Podrobné předpisy o scelování pozemků obsahuje říšský zákon, ze dne 7. června 1883. č. ř. z. 92; pro Moravu platí v té příčině zemský zákon ze dne 13. února 1884. č. z. z. 30 a ministerské nařízení ze dne 5. července 1886 č. 68.

Při každé kommassaci pozemků ustanoví se držební poměr a výměra držby, která držiteli příště náležeti má, a vyšetří se dále odhadem cena pozemků původních a náhradných. 

Jakmile plán scelovací jest stvrzen, tvoří jim změněné poměry základ dalšího úředního řízení evidenčního úředníka. 

Srovná-li se úhrnná cena pozemků scelených s čistým katastrálným výnosem na ně připadajícím, obdrží se v % poměr, jehož užiti jest při udávání čistého výnosu náhradných pozemků jednotlivým držitelům pozemkovým přidělených. 

Příslušný výpočet vysvětlen jest příkladem ve vzorci K. Má-li se vyšetřiti též čistý výnos jednotlivých pozemků náhradných po provedené kommassaci následkem trvalých změn kulturních, jež nastaly změněným způsobem hospodářským, nemůže se šetřiti při tom přesně platných položek sazeb vceňovacích, a čistý výnos scelených pozemků rozdělí se na jednotlivé kultury dle určitých obnosů, s ohledem na okolností v § 29 zákona uvedené.

Vzorec K.

Příklad

o rozdělení čistého výnosu na pozemky po vykonané kommassaci.

Obnos čistého výnosu katastrálného, veškerého souboru (komplexu) pozemku scelených, jest ...............................................  3.841  zl. 40  kr.
obnáší tedy 4,28 procent ceny tohoto komplexu pozemků, vyšetřené při stanovení plánu scelovacího v obnosu ...  89.750  zl. --  kr.
Katastrálný čistý výnos každého náhradného pozemku obnáší tedy 4,28 procent ceny, která náhradnému pozemku při scelení přiřknuta bude.
A. Výpočet čistého výnosu dle katastru pro držebnost každého držitele. B. Výpočet čistého výnosu dle katastru pro každý pozemek
náhradný, držiteli přiřknutý. 

Pozemkové arch č. 3.

 

III. Osvobození od daně.

Při zornění

§ 30.

Dočasné osvobození od daně, v § 3. zákona ze dne 24. května r. 1869. (Z. ř. čís. 88.) poskytnuté, za zornění pustin a neplodné půdy vztahuje se k onomu zornění, které se stalo po 1. lednu 1881, s tím obmezením, že počátek osvobození od daně čítati se má od 1. ledna 1881, aneb když o zornění, které vykonáno bylo do revise katastru, dle § 41. uvedeného zákona periodicky se opětující, nedá se zjistiti, kdy se stalo. 

Vzhledem k zornění, jež stalo se před 1. lednem 1881, platí osvobození od daně v předešlých soustavách daně pozemkové a dle zvláštních nařízení poskytnuté, dotud i po dni, kdy tento zákon působiti počne, dokud po dokonaném zornění nevyprší doba osvobození od daně, v dřívějších předpisech vyměřená. 

Doba, po kterou osvobození od daně trvá, počítá se od roku, jenž, následuje hned po zornění. 

Proto třeba jest zjistiti, kdy zornění bylo dokonáno a v archu ohlašovacím budiž vyznačeno, co bylo zjištěno. 

Známkou dokonaného zornění jest:

1. že nemusí se více užívati zvláštní síly lidské, které třeba bylo, aby půda stala se plodnou (na př. jako jest skopání, roztrhání vrstev kamenných, odvodnění atd.), a že proto
2. počato může býti s obyčejným hospodařením.

 

Při dočasném zpustošení

§ 31.

Jestliže pozemek zpustošen byl neobyčejnými příhodami živelnými (§ 6), vztahovati se má osvobození od daně pozemkové (nebo její odepsání) k onomu počtu let, jichž jest třeba dle okolností stávajících u většiny pozemkových držitelů, pohromou živelnou postižených ve zpustošeném obvodu příslušné obce neb okresu berního, aby odstraněna byla příčina neplodnosti a aby docílen byl užitek hospodářský. 

Po těchto letech má dočasné osvobození trvati dále při polích, lukách, zahradách a vinicích dvě léta, při pastvinách jeden rok. 

Byly-li toliko části jednotlivých pozemků zpustošeny, osvobození od daně obmeziti se má na díl daně, jenž připadá na čásť zpustošenou.

Jestliže pozemek zpustošen byl neobyčejnými pohromami živelnými tak, že nelze na něm hospodařiti po nějaký čas, a jedná-li se o osvobození od daně z toho důvodu, budiž nejdříve vyšetřen čas, který stačí k obnovení úrodnosti pozemku, když počne se bez prodlení s touto prací. 

K vyměření této doby jsou dle zákona důležitými skutkové okolnosti, jak zjištěny byly v obvodě zpustošeném při většině pozemkových držitelů živelnou pohromou postižených. 

O těchto okolnostech má se přesvědčiti měřický úředník v celém zpustošeném obvodu. 

Ve zpustošeném obvodu jsou zajisté rozdílné stupně zpustošení, dle nichž dají stanoviti se jednotlivé skupiny pozemků, jež stejnému působení pohromy živelné vydány byly. 

O těchto jednotlivých skupinách jakož i o době potřebné k odstranění překážek úrodnosti přesvědčí se měřický úředník vlastním seznáním, jakož i výslechem obecního starosty, držitelů pozemků aneb místních důvěrníků, které nutno pozvati dle § 22 toho zákona k místnímu šetření. 

Doba, kterou většina pozemkových držitelů pohromou živelnou stižených uzná za přiměřenou skutečným okolnostem, aby odstraněna byla překážka plodnosti, platí i pro ostatní pozemkové držitele této skupiny poněvadž při tom nepřihlédá se, zdali někdo obnoviti chce normálný stav zvýšeným nákladem v době kratší nebo příslušné práce rozděliti na dobu delší, nýbrž toliko k věcné okolnosti, aby pečlivý hospodář, užívaje sil domácích, dle místních poměru v obvodu zpustošeném opět docíliti mohl výnos ve lhůtě stanovené. 

Jakmile vyšetřování dostatečně pokročí, zařadí se pozemky pohromou postižené do ustanovených kategorií. 

Jestliže jednotlivé parcely poškozeny byly v celém svém rozsahu, stanoví se jejich výměra z operátů o dani pozemkové. 

Byla-li jen část parcely zpustošena a nedá-li se spolehlivě část tato ustanoviti od oka pro rozsáhlost neb nepravidelnou podobu, určí se plocha této části měřením. 

Vzhledem k poslednímu odstavci § 16 zákona může se při tom také jednati o to, aby zjištěny byly poměry, jež důležité jsou, aby osvobození od daně bylo povoleno, a to pří takových změnách předmětu, které nastaly živelnou pohromou před působností tohoto zákona. 

Poněvadž zpustošené pozemky opět mezi tím mohly snad býti vzdělány, čímž měřítko pro zpustošení se stíží, nutno provésti k uvarování neoprávněných nároků příslušná vyšetřování konána se zvláštní zevrubností a opatrností a to pro každou parcelu.

§ 32.

Okolnosti dle § 31 důležité vyšetří se způsobem v § 22 naznačeným. 

Počátek osvobození od daně počítán buď od roku, jenž následuje po pohromě živelné. 

Jestliže toho roku, kterého stala se pohroma živelná, nepřísluší pozemku osvobození od daně pro škodu, kterou přirozený výnos utrpěl, poněvadž toho času, kdy pohroma živelná se přihodila. příslušný pozemek ještě nebyl hospodářsky vzdělán aneb nebyl ještě určen pro polní hospodářství, započítá se i tento rok do osvobození od daně. 

Vyprší-li osvobození od daně, vycení se čistý výnos příslušných pozemků opět týmž obnosem, který zapsán jest v operátech o dani pozemkové.

Dle 3. odstavce tohoto paragrafu osvobození od daně vztahovati se má též k roku, kterého přihodila se živelná pohroma, jestliže příslušný pozemek již dle názvu, že byl přirozený výnos škodu utrpěl, nemá nároku, aby osvobozen byl od daně toho roku, kdy zpustošení se stalo. 

Aby držitelům pozemkovým dostati se mohlo této výhody, a na druhé straně však, aby zabránilo se, aby nejen z názvu dotyčného, nýbrž i pro zpustošení nebylo domáháno se osvobození od daně, a po případě aby dvojí odepsání daně se nestalo, má se měřický úředník přesvědčiti, bylo-li žádáno za osvobození od daně, zda sepsán byl operát o škodě živelné, a zdali příslušní držitelé pozemku zapsáni jsou v operátu o škodě živelné s těmi parcelami, pro které žádají osvobození od daně pro zpustošení. 

Výsledek všech vyšetřování budiž uveden v arších ohlašovacích a dle nich budiž vyhotoven záznam o dočasných změnách předmětu dle vzorce L.

Vzorec L.

 

Záznam

vyšetřených dočasných změn předmětu a povoleného osvobození od daně.

Zemský finanční úřad, jemuž přísluší rozhodovati dle § 33 o dočasném osvobození od daně, zjistí, srovnaje tyto operáty s operáty provedenými, zda jsou zde podmínky 3. odstavce § 32, aby povoleno bylo osvobození od daně.

 

Jakým způsobem dosíci lze dočasného osvobození od daně.

§ 33.

Chce-li kdo dočasně osvobozen býti od daně, má to oznámiti do čtyř neděl po dokonaném zornění (§ 30), neb po nastalé pohromě živelné (§ 31) okresnímu politickému úřadu neb bernímu úřadu. 

Překročení této lhůty má ten nepříznivý následek, že osvobození od daně neb zproštění daně povoleno bude teprve druhého roku, který následuje po dni, kdy oznámení se stalo, neb v případech v § 32 odstavci 3 uvedených, teprve příštím rokem po oznámení na dobu zbývající, neb odepře se, jestliže mezi tím uplynula doba pro osvobození neb zproštění od daně vyměřená.

Finančnímu úřadu zemskému přísluší rozhodovati o dočasném osvobození neb zproštění od daně, na jeho rozhodnutí podati lze stížnost k ministeriu financí.

Došlé žádosti, po případě ohlašovací archy vyhotovené, aby dosaženo bylo dočasného osvobození od daně, buďtež opatřeny dnem, kterého byly podány, a buďtež ihned doručeny politickým úřadem neb berním úřadem úředníku měřickému. 

Rozhodující finanční úřad zemský přihlíží mimo k okolnostem v § 32 vylíčeným též k tomu, zda byly zachovány lhůty, a k následkům spojeným s jejich zameškáním; proto v každém případě jest naznačiti přesně, kdy osvobozeni od daně počíná a kdy končí.

IV. Provádění změn.

§ 34.

Měřičtí úředníci vykonávají vyšetřené změny buď definitivně neb dočasně v operátech katastrálných.

Definitivné provedení. 

a) Vůbec. 

§ 35.

Definitivné provedení budiž vykonáno:

1. při změnách ve hranicích katastrálných obcí, které nařízeny byly správní cestou,
2. při zjištěných chybách v písmě a chybách početních, pak při nesprávnostech výkresu na mapě, s obmezením obsaženým v posledním odstavci § 8;
3. při vyšetřených trvalých změnách předmětu, když byl dříve vyžádán nález finančního úřadu zemského o dočasném osvobození od daně (§ 33);
4. při změnách osoby držitelovy:
a) když změna držby prokázána byla listinami veřejnými nebo soukromými a bylo-li jíž dáno svolení úřadu správního nebo , soudního, je-li ho třeba k platnému převodu držby; nebo
b) když nějaká změna zápisu byla vykonána v knize pozemkové, a když jest o tom po ruce zpráva soudu knihovního.

b) Zvláště v oněch obcích, kde není ještě nových knih pozemkových. 

§ 36.

V obcích, kde není ještě nových knih pozemkových definitivně provedení změněné držebnosti v operátech katastrálných má státi se také v případech v § 20 odstavci 2 a 3 uvedených. 

Je-li třeba k platnému převodu držby schválení úřadu správního neb soudního, budiž sečkáno dotyčného schválení. 

Byla-li změna osoby držitelovy vyšetřena pouze způsobem v § 20 v odst. 3 uvedeným, buďtež zpraveni účastníci o zamyšleném provedení kromě toho dříve představenstvem obecním, s tou doložkou, že mají na vůli, podati proti němu do čtrnácti dnu písemně námitky bud' úředníku měřickému neb bernímu úřadu, jinak že provedena bude změna držby, když řádné doručení zprávy se prokáže a lhůta rekursní vyprší.

§ 37.

Jsou-li podány námitky a změní-li se předpokládaný stav věcí, upustí se prozatím od provedeni, a úředník měřický po svém příchodu do příslušné obce vyslechne strany na vysvětlení věci. 

Nemohou-li ani tímto způsobem vyvrátiti se námitky strany, neprovede se změna v katastru dříve, pokud některá strana nepodá důkazu o změněné držbě.

c) Při dočasné změně předmětu a trvalé změně způsobu vzdělavacího.

§ 38.

Dočasné změny předmětu a trvalé změny způsobu vzdělavacího buďtež pouze poznamenány, a to změny ony proto, aby zajistěn byl nárok na dočasné osvobození od daně, změny tyto, aby k nim přihlédáno bylo při příští revisi katastrálného operátu o dani pozemkové.

d) Další řízení úřadu berního. 

§ 39.

Berní úřad, který obdrží úředníkem měřickým zhotovený spis o všech vyšetřených změnách s přílohami k němu příslušnými, má přihlédati při rozvrhu daně na příští rok k změnám dle něho již provedeným, po případě opatřiti, aby daň dodatečně předepsána, k lepšímu připsána neb odepsána byla dle následujících předpisů. 

O dočasných změnách předmětu budiž vyžádáno dříve rozhodnutí finančního úřadu zemského v příčině osvobození od daně (§ 33).

A. Řízení úředníka měřického.

Provedení změn, kromě trvalých změn kultury a dočasných změn předmětu, vykonáno budiž ve výkaze změn dle vzorce M. a v jednotlivých arších pozemkových dle ohlašovacích archů, které obsahují vyšetřené výsledky.*)

-----------------------------------------

*) Vzorec M změněn nařízením ministerstva financi ze dne 11. listopadu 1886 č. 10.886 po přání c. k. ústřední statistické komisse, které podávají se ročně výkazy o změnách držby.

Vzorec M.

Země: Království České.
Berní úřad: Chrudimský.
Obec: Křenová.

VÝKAZ ZMĚN

za rok 1884

1. Jak vyřizují se archy ohlašovací.

Jakmile změny byly zjištěny způsobem zákonně předepsaným a potřebné změření a vypočtení výměry a čistého výnosu bylo vykonáno vyplní měřický úředník příslušné sloupce archu ohlašovacího a zapíše data do výkazu změn. 

Dále budiž zapsáno číslo položky ve výkazu změn do archu ohlašovacího s poznámkou, zda provedení bylo vykonáno definitivně nebo prozatímně. Jedná-li se o dělení pozemku, má geometr připojiti ku archu ohlašovacímu kopii z mapy katastrálné na průhledném papíře, provedl-li již toto dělení v mapě, jinak jen skizzu tohoto dělení pozemků. (Dle nařízení ministerstva financí ze dne 12. srpna 1887 č. 12.120 a ze dne 6. října 1891 č. 31.576 a dle nařízení min. práv a financí ze dne 13. června 1894 čís. 5641.) 

Ohlašovací archy, takto úředně vyřízené, dle obcí seřaděné i s doklady snad přiloženými buďtež odevzdány při obcích, pro něž nové knihy pozemkové jsou založeny, na konci každého měsíce úřadu bernímu k dalšímu úřednímu řízení dle § 42, a berní úřad odevzdá je pak nejdéle za 14 dnů soudu knihovnímu dle §§ 43 a 44 zákona. 

Jakmile archy ohlašovací vráceny budou od soudu knihovního berním úřadem, má měřický úředník prozkoumati, zda dle oznámení na arších ohlašovacích knihovním soudem učiněného, provedena byla shoda knihy pozemkové s katastrem aneb zda ještě dále trvá nějaká nesrovnalost. 

Jestliže tyto nesrovnalosti vztahují se k zápisům, které jsou předmětem listu podstaty (k číslům parcelním aneb k jinému označení parcely) a výkresu na mapě soudu knihovního má měřický úředník učiniti opatření dle následujících předpisů, by nesrovnalosti tyto byly vysvětleny a odstraněny, a aby byl opraven po případě ohlašovací arch. 

Jestliže ze zprávy soudu knihovního vychází na jevo, že přes řízení, dle § 43 odstavce 3 zákona provedené, při osobě držitelově zápis knihy pozemkové liší se od zápisu v archu ohlašovacím, podrží se zápis v archu ohlašovacím a zjisti-li se způsobem úplně bezpečným, že osoba v archu ohlašovacím zapsaná jest v skutku již v držbě, a tedy že vzhledem k osobě držitelově není proveden pořádek knihovní. V tomto případě zapsáno budiž jméno držitele dle knihy pozemkové dle § 44 odstavce 3 zákona, jak v archu ohlašovacím tak i v ostatních operátech evidenčních.

Jestliže by se zjistilo soudním řízením, že změna držby měřickým úředníkem vyšetřená nebyla vykonána anebo že byla zrušena, neprovede se změna ona na základě archu ohlašovacího v operátech evidenčních, anebo byla-li již prozatímně provedena dle předpisů následujících, budiž obnoven stav předešlý dle § 49.*)

-----------------------------------------

*) Jedná-li se o změny v území některé dráhy, oznámí berní úřad změnu tu archem ohlašovacím onomu soudu, kterému přísluší vedení knihy železniční. Evidenční geometr sdělá potřebné kopie z mapy při dělení pozemků jen tehdy, nemá-li onen soud své sídlo v místě, kde sídlí evidenční geometr. (Dle nařízení min. financí ze dne 10. května 1885 č. 9.965.) Předpisy o tom, jakým způsobem zanášejí se změny, udané archem ohlašovacím, v knihách pozemkových, aby byla shoda mezi operáty katastrálnými a knihovními, obsahuje nařízení ministerstva práv ze dne 24. listopadu 1886 č. 48.

2. Jak vyřizují se výkazy změn.

Jak v odstavci prvém uvedeno bylo, po zjištění změn buďtež zapsána udání archu ohlašovacího do výkazu změn. 

Výkaz tento zůstane při operátu evidenčním a musí každé doby poskytovati přehled o vykonaných jednáních úředních měřického úředníka. 

V případech evidence, které nemohou ihned provedeny býti definitivně, bud' ve sloupci »Poznámky« doloženo slovo »prozatímně«. 

Výkazy změn vedeny buďtež dle obcí a ročníků a na konci roku připojí se k protokolu parcelnímu nebo ku správnému sestavení tříd dle obcí.

3. Jak vyřizují se archy pozemkové.

Provádění změn v arších pozemkových budiž postupně v roce vykonáno, a to nejdříve při změnách, které mohou provedeny býti definitivně. 

Při definitivním provádění změn budiž šetřeno okolnosti, zda pozemkové knihy jsou založeny pro příslušnou obec nebo ne. 

Při obcích, pro něž nejsou ještě založeny nové knihy, definitivní provádění vztahuje se k případům v § 35 naznačeným, a kromě toho ještě k případům § 36, poněvadž nežádá se pro tyto obce shoda se soudem knihovním, a šetřiti se má jen opatrností, které zajišťují, že daň předepsána bude dle skutečných poměrů.

Přece však, je-li třeba dle § 36 odstavce 2 k platnému převodu držby svolení úřadu správního nebo soudního, může provedení státi se prozatímně dle § 45 čís. 2, když změna držby fakticky již se stala, s ohledem na očekávané svolení. 

Zpráva v případech § 36 odstavce 3 budiž dána dle vzorce N/1 a N/2 všem účastníkům proti potvrzení listu doručovacího. 

Vzorec N/1.

 
Panu .....................................................
držiteli pozemků v ......................................... č. .............. 
 
Při řízení evidenčním konaném dne ................ v obci ............................................... zjištěno jest, že parcela/parcely č. .......................... zapsaná/zapsané v pozemkovém archu
č. .............. pana ....................................... jest /jsou nyní ve Vašem držení.
Dle § 36 zákona ze dne 23. května 1883. (Z. Ř. čís. 83) oznamuje se Vám, že máte na vůli podati písemně námitky, aby držba řečené parcely/řečených parcel změněna nebyla v operátech o dani pozemkové, a to ve 14 dnech u podepsaného měřického úředníka nebo u berního úřadu v ........................................., jinak změna se provede a vezme se k ni zřetel při rozvrhu daně na rok ......................... .

 

Vzorec N/2.

 
Panu .....................................................
držiteli pozemků v ......................................... č. .............. 
 
Při řízení evidenčním konaném dne ................ v obci ............................................... bylo zjištěno, že parcela/parcely č. .......................... zapsaná/zapsané ve Vašem pozemkovém archu č. .............. jest /jsou nyní v držení pana ..................................................... .
Dle § 36 zákona ze dne 23. května 1883. (Z. Ř. čís. 83) oznamuje se Vám, že máte na vůli podati písemně námitky, aby držba řečené parcely/řečených parcel změněna nebyla v operátech o dani pozemkové, a to ve 14 dnech u podepsaného měřického úředníka nebo u berního úřadu v ........................................., jinak změna se provede a vezme se k ni zřetel při rozvrhu daně na rok ......................... .

Provedení nevykoná se však dříve, dokud není průkazu, že zpráva byla doručena, a dokud nevypršela lhůta k stížnosti. 

Při obcích, kde jsou nové knihy pozemkové, mimo v případech v § 35 uvedených, smí provedení toto býti vykonáno jen prozatímně. 

Prozatímné provádění změn, jde-li o případy v § 45 v čísle 2. a 3. uvedené, počne až 15. listopadu každého roku při změnách, u kterých dá se očekávati, že překážka konečného výkonu nebude do roka odstraněna. 

Koncem roku odevzdány buďtež bernímu úřadu všechny archy pozemkové, při nichž nenastala žádná změna aneb v nichž změna již definitivně nebo prozatímně byla provedena, kromě těch archů ohlašovacích, na základě jichž vykonati jest dodatečné připsání neb odepsání aneb na základě kterých povoliti se má dočasné osvobození od daně při zornění, aby berní úřad k nim přihlédati mohl pří rozvrhu daně na příští rok. 

Spolu přiložen buď seznam archů ohlašovacích, v nich změny ještě provedeny nebyly (na př. poněvadž ještě vypočísti jest výměru a čistý výnos). 

Tyto archy dodány býti musí postupně nejpozději do 15. dubna roku příštího, a berní úřad nechá předepsanou daň na tento rok až do této lhůty v dřívější výši a omezí se dle § 5 zákona ze dne 9. března 1870. (Z. Ř. č. 23) na vybírání daně dle výše roku předešlého, a vyrovná později tuto záležitost.

e) Zvláštní řízení při oněch obcích, kde založeny jsou již nové knihy pozemkové.

§ 40.

§ 40. K tomu, aby shoda mezi knihou pozemkovou a katastrem (§ 11) byla zavedena a udržena, slouží v prvé řadě zprávy, jež soud knihovní zasýlati má bernímu úřadu (úřadu pro vyměřování poplatků).

§ 41.

Na základě těchto zpráv berní úřad (úřad pro vyměřování poplatků) má vésti záznamy pro vyměřování poplatků potřebné a odevzdati po té zprávy soudu knihovního úředníku měřickému. 

Úředník tento naložiti má s nimi dle předpisu § 19.

§ 42.

Naproti tomu opět bez prodlení buď zpraven knihovní soud berním úřadem o změnách úředníkem měřickým shledaných, pokud není zde o nich souhlasných zpráv soudu knihovního. 

Úřad berní, když byly změny v operátech katastrálných řádně provedeny, má sdělati dříve záznamy, jichž třeba jest k rozvrhu daně, aby povinnosť poplatková byla splněna.

§ 43.

Knihovní soud zkoumá tyto zprávy, zda srovnávají se se zápisy ve knize pozemkové. 

Naskytnou-li se vzhledem k zápisům, které jsou předmětem listu podstaty, nějaké neshody, které vztahují se k rozsahu tělesa knihovního, ku pojmenování parcel, jakož i k výkresu na mapě postupovati má soud knihovní dle zákonů o zakládání nových knih pozemkových a dle vykonávacích předpisů k těm zákonům vydaných. 

Dozví-li se naproti tomu knihovní soud ze zprávy úředníka měřického, že věcné právo, které spojeno jest s osobní povinností platiti pozemkovou daň, nebylo zapsáno do knih pozemkových, zavede soud knihovní řízení, zákonem ze dne 23. května 1883 (Z. Ř. č. 82) předepsané.

§ 44.

Výsledek řízení, i kdyby žádná změna nebyla se stala v knize pozemkové, oznámen bud' bernímu úřadu a tímto měřickému úředníku. 

Jestliže by z té příčiny kniha pozemková nesrovnávala se s definitivními zápisy v operátech katastrálných co do osoby držitelovy, předepíše se skutečnému držiteli. 

V operátu katastrálném budiž mimo to zapsáno jméno té osoby, která ve knize pozemkové jest zapsána jako držitel.

B. Zvláštní ustanovení, aby docílena byla shoda katastru o dani pozemkové s knihou pozemkovou při obcích, pro něž založeny anebo již otevřeny jsou nové knihy pozemkové.

Aby docílena byla shoda katastru daně pozemkové s knihami železničnými, s knihami horními, pak s pozemkovými knihami dle operátu o upravení daně pozemkové zhotovenými, jak v § 11 zákona jest naznačeno, budiž dle § 43 téhož zákona činěn rozdíl mezi zápisy, které jsou předmětem listu podstaty, a mezi zápisy, které vztahují se k věcnému právu, jež základem jest osobní povinnosti berní (právo držebnosti, vlastnictví). 

Aby zjednána byla shoda se zápisy na listu podstaty, má prozkoumati měřický úředník dle mapy katastrálné a dle operátů evidenčních zprávy knihovního soudu o změnách čísel parcelních a o změně jiného označení parcel, pak zprávy o změnách vzniklých na mapě knihovního soudu, když tyto zprávy jeho byly došly následkem založení nových knih pozemkových jakož i otevření nové knihy pozemkové dle průvodních nařízení ministeria práv k zákonům o založení, opravě a vedení knih pozemkových.*)

-----------------------------------------

*) V příčině založení nových knih pozemkových v král. Českém platí zemský zákon ze dne 5. prosince 1874 č. z. z. 92 a nařízení ministerstva práv ze dne 8. února 1875 č. z. z. 13. Uvedeny byly v plném znění na stránce 87. 
O knihách železničních obsahuje bližší ustanovení § 2. zákona ze dne 19. května 1874 č. ř. z. 70. a původní nařízení min. práv ze dne 31. května 1874 č. ř. z. 87. O zaměření a zakreslení dráhy do mapy katastralné platí § 180 instrukce katastrálně z roku 1865.

Neshledá-li žádné závady, oznámí se soudu knihovnímu, že příslušné změny provedou se dle označení soudem zvoleného v katastru daně pozemkové; změny dotyčné buďtež ihned provedeny. 

Jestliže označení soudem knihovním zvolené nemůže býti podrženo, aneb jestliže zaslané nákresy polohopisné nejsou způsobilými, aby dle nich zakreslena byla změna na katastrálně mapě, oznámí se správné označení parcel nebo dotyčné překážky knihovnímu soudu.*)

-----------------------------------------

*) Žádá-li totiž strana za vklad do knihy pozemkové, má předložiti trojmo plány situační, jde-li o oddělenou část pozemku. Nařízením ministerstva práv ze dne 13. března 1891 stanoveno jest, aby strana předložila též jednu kopii pro účely evidence katastru, byl-li plán sdělán civilním technikem. Sdělal-li plány evidenční geometr, není třeba přiložiti kopii pro účely evidence katastru.

Jestliže výtka proti nákresu polohopisnému učiněná nemůže odstraněna býti soudem knihovním, a je-li přece třeba, by změna provedena byla na mapě katastrálné, aneb vztahuje-li se zpráva soudu knihovního k pozemku, jenž v katastru jen jedním číslem jest označen, ale pro různost závazku musí býti rozdělen, anebo k změněné kultuře pozemku, jest povinen měřický úředník za svého nejbližšího pobytu v příslušné obci vykonati potřebná změření respective zjistiti, zda změna kultury jest trvalou nebo ne. 

Dle výsledku tohoto měření nebo vyšetřování provede se změna nebo záznam změny v katastru daně pozemkové a příslušné výsledky buďtež oznámeny soudu knihovnímu. 

Měřický úředník jest dále zavázán změny, které byl vyšetřil, k žádosti soudu knihovního zanésti do mapy knih pozemkových již za periody prací polních, když zdržuje se v sídle berního úřadu.**)

-----------------------------------------

**) Zevrubnější ustanovení obsahuje nařízení ministerstva práv a financí ze dne 13. června 1894 č. 5641. Jednoduché případy dělení pozemku může zanésti do knihovní mapy knihovní úředník; složitější, ku kterým jest třeba předběžného technického vzdělání, evidenční geometr.

Je-li nutno sdělati tolik plánů, že by úředník měřický nemohl hotov býti za svého třídenního pobytu v sídle úřadu berního, buďtež zbývající výkresy provedeny v měsících zimních. 

Jestliže by následkem rozsáhlé změny v původních mapách zhotoviti se musela soudu knihovnímu nová mapa katastrálná, vydá se k žádosti jeho bud' otisk příslušného listu mapy nově litografované nebo kopie mapy, když soud zapraví vyměřené poplatky sazební.***)

-----------------------------------------

***) Jedná-li se nově měření obce dle instrukce z r. 1887 a má-li při té příležitosti býti změněno číslování parcel aneb má-li se nově sdělaná mapa státi mapou katastrálnou, jest nutno, aby zemské finanční ředitelství vyžádalo si schválení ministerstva financí a práv. Knihovní soud podá v té příčině své dobrozdání. Nového číslování parcel nutno se pokud možno vystříhati, jelikož působí zmatky v knihách pozemkových. (Nařízen! minist. financí ze dne 25. února 1889 č. 44.343, a nařízení min. práv ze dne 16. března 1889. č. 4457.)

Vyznačení vyšetřených změn na mapě soudu knihovního se neprovede když u knihovního úřadu uložen jest výkres o vykonaném již v knize pozemkové rozdělení parcely katastrálné a nastává-li znova nějaká změna této parcely.

V tomto případu vyznačí zeměměřič změnu ve výkresu.
 

Aby se kniha pozemková srovnávala s katastrem daně pozemkové co do osoby držitelovy, obdrží měřický úředník od knihovního soudu zprávu v § 40 a 41 uvedenou a již v obecném zákoně o knihách pozemkových nařízenou, bylo-li k usedlosti něco připsáno neb od ní odepsáno. 

Při zprávách soudu knihovního, v § 41 nařízených, zaznamená si měřický úředník za svého občasného pobytu v sídle úřadu berního (úřadu pro vyměřování poplatků), dáta k vyhotovení archu ohlašovacího potřebná, a opatří sobě vysvětlení snad potřebná dle § 19 zákona, nahlédnutím do veřejných knih u soudu vedených. 

Naproti tomu měřický úředník způsobí zasláním spisů o vyšetřených změnách soudu knihovnímu, by provedeno bylo řízení, zákonem ze dne 23. května 1883. (Z. ř. č. 82) předepsané. 

Měřický úředník jest mimo to zavázán, za pobytu svého v sídle berního úřadu dohodnouti se o tom, jak by nesrovnalosti mezi knihou pozemkovou a katastrem byly vysvětleny a odstraněny.

C. Řízení berního úřadu.

Berní úřad má zkoumati ohlašovací archy z oněch obcí došlé, pro které založeny jsou nové knihy pozemkové, zda právní jednání v nich uvedená již byla ohlášena k vyměření poplatků. 

V tomto případu buďtež příslušná právní jednání zapsána v seznam dle vzorce O a zároveň buďtež pojata do rejstříku B o právních jednáních poplatných.

Vzorec O.

ZÁZNAM

případů evidenčních, jež následkem sdělení úředníka měřického
pojaty jsou do rejstříka B o jednáních poplatných, jakož i poplatků
z toho vyměřených.

Vzhledem ku rozvrhování daně budiž vyznačeno v rozvrhové tabulce daně pozemkové u příslušného držitele pozemkového s odvoláním se na číslo archu přihlašovacího, že nutno přihlédnouti ku nastalé změně. 

Záznamy vykonané má potvrditi úřad berní v rubrice archu ohlašovacího k tomu určené, s poukazem ku položkám rejstříku B a tabulky rozvrhové. 

Berní úřad odevzdá po té bez prodlení tyto archy ohlašovací i s doklady knihovního soudu. 

Vrácené archy ohlašovací buďtež bez průtahu doručeny měřickému úředníku, jakmile dáta k vyměření poplatků podstatná zaznamenána byla ze zpráv soudu knihovního.

D. Řízení c. k. úřadů pro vyměřování poplatků.

Jestliže úřad k vyměřování poplatků povolaný není současně úřadem berním, tu úředník měřický dříve nežli odevzdá archy ohlašovací bernímu úřadu, srovná je se zprávami, dle § 16. tohoto nařízení od c. k. úřadu pro vyměřování poplatků došlými, a výkazem dle vzorce P oznámí potom jemu data archů ohlašovacích o jednáních právních, která nebyla oznámena k vyměření poplatků.

Vzorec P.

VÝKAZ

jednání právních, zjištěných podepsaným měřickým úředníkem, 
která podle sdělení c. kr. úřadu pro vyměřování poplatků
v .................... do konce měsíce ....................... došlých k vyměření
daně posud oznámena nebyla

Úřad pro vyměřování poplatků vésti má seznam dle vzorce O a příslušná jednání právní pojati spolu do rejstříku B o právních jednáních poplatných.

E. Zvláštní řízení při trvalých změnách kultury a dočasných změnách předmětu.

Úředník měřický zaznamená toliko dle § 7 trvalé změny kultury. Záznam v § 32 nařízený o shledaných dočasných změnách předmětu buď dodán bernímu úřadu i s žádostmi a ohlašovacími archy k němu příslušnými z pravidla teprve po vypršení letní periody pracovní, který předložiti má opis k rozhodnutí zemskému finančnímu úřadu úřadem I. instance, daň vyměřující. 

Dle tohoto rozhodnutí, jež vyznačí se v seznamu finančním úřadem zemským, odepíše úřad berní nebo ve prospěch připíše daň pozemkovou a vrátí po té tento seznam i s přílohami měřickému úředníku. 

Měřický úředník povinen jest zapsati povolené dočasné osvobození od daně a dobu jich do pozemkových archů u příslušných parcel. 

Jde-li o dočasné změny předmětu, které nastaly již roku předešlého, ale zjištěny byly teprve roku běžícího, vyřídí se příslušný spis bez prodlení.

Prozatímné provedení 

§ 45.

Prozatímná změna budiž provedena, když:

1. pro rozsáhlá měření, jež vykonati jest (na př. nových železnic);
2. pro svolení úřadu správního nebo soudního jehož třeba jest k platnému převodu držby (§ 35 č. 4 lit. a, § 36 odstavec 2.); 
3. pro nedošlou ještě zprávu soudu knihovního (§ 44)

nelze vykonati definitivné provedení ve lhůtě, zákonem k tomu stanovené.

F. Prozatímné provedení, jedná-li se o případ v § 45, odst. 1.

Při prozatímném provádění změn, které vyžadují rozsáhlých měření, buď šetřeno následujícího:

1. Dílčí tabulky, od železničných správ měřickému úředníku odevzdané, dotyčnými držiteli pozemkovými podepsané, obsahujtež dáta ve vzorci Q. uvedená.
Měřický úředník vepíše tam čistý výnos příslušných parcel dle pozemkových archů.
2. O změnách v § 47 uvedených, o nichž správa železničná si přeje, by již prozatímně byly vykonány, předložiti se musí zvláštní výkaz, s pří slušnými doklady (výkresy, popisy atd.)
3. Měřický úředník má pečlivě srovnati dílčí tabulku s příslušnými archy pozemkovými a shledané nesprávnosti ihned opraviti neb oznámiti správě železničné, by je zevrubněji vysvětlila.
4. Prozatímný výkaz změn zhotoví se dle příkladu uvedeného ve vzorci R. (Str. 162 a 163.)
Archy pozemkové neopraví se ihned; prozatímný výkaz jen k tomu, by k němu přihlédalo se při rozvrhu daně, a když se tak stalo, má se ihned zpět odevzdati měřickému úředníku.
5. Při definitivném provádění, po předložení dokladů v § 48 uvedených, buďtež nejdříve vyznačeny změny, které se snad staly ve prozatímném výkaze změn. 
Shledají -li se při tom jen změny nepodstatné nebo žádné, není třeba zhotoviti nový výkaz změn, nýbrž výkaz prozatímný použije se jakožto »definitivný« s doložkou na titulní straně napsanou a podepsanou, a přiloží se s příslušnými doklady protokolu parcelnímu nebo sestavení třídnímu.
6. Dle výkazu změn, jenž jako »definitivný« byl označen nebo znova vyhotoven, buďtež provedeny změny v arších pozemkových a budiž s nimi dále naloženo jako s jinými změnami.
7. Aby snadněji vyšetřena byla výměra a čistý výnos, má úředník měřický užívati v obtížnějších případech zvláštního výkazu sestaveného dle vzorce S., který přiloží se k výkazu změn.
8. Shledá-li se při definitivném provádění, že nesrovnávají se geometrické výkresy na plánech železniční správou předložených a na mapě katastrálné (na př. tak zvaným posunutím), má se pokusiti měřický úředník o to, by odstraněny byly ve shodě se správou železničnou, po případě místním vyšetřením anebo změřením.*)

-----------------------------------------

*) Viz nařízení ministerstva financí ze dne 5.  února 1884 č. 2130.

9. Obdobně dle těchto předpisů (1 - 8) postupuje se dle §  49 zákona také při prozatímném provádění změn ohlášených jinými soukromníky, vyžadují-li rozsáhlého měření.**)

-----------------------------------------

**) Jde-li o oddělení pozemku pro stavbu veřejných silnic, cest, vodovodů, platí zákon ze dne 11.  května 1894 čís. ř. zák. 126, který poskytuje mnohé úlevy v příčině knihovního pořádku. O způsobu provedení podá obšírnější vysvětlení nařízení min. financí ze dne 22. července 1894 č. 32.043.

 

Vzorec Q.

Země: Morava.
Berní úřad: Val. Meziříčí. Dráha z Polomí do Vsetína.
Obec: Krásná.

Dílčí tabulka

(Poznámka. Sloupec 2, 9, 11 a 13 vyplní evidenční zeměměřič.)

 

Vzorec R.

Země: Morava.
Berní úřad: Val. Meziříčí. Dráha z Polomí do Vsetína.
Obec: Krásná.

Prozatímný výkaz o změnách
za rok 1884

 

Vzorec S.

Výpočet plochy, kterou má territorium železničné.

 

Při změnách, vznikajících zakládáním nových železnic.

§ 46.

Aby změny držebnosti, při zakládáni nových železnic ve větším rozsahu vznikající, provedeny býti mohly prozatímně, má příslušná správa železničná zhotoviti dílčí tabely o parcelách, aneb o jich částech, v jichž držbu se uvázala k účelům železničným a jež trvale zakoupila. Tyto tabely dá spolu podepsati dotyčnému držiteli pozemků, a doručí je měřickému úředníku příslušného obvodu.

Úředník měřický zhotoví o tom prozatímný výkaz změn a odevzdá jej bernímu úřadu, aby k němu přihlížel při rozvrhu daně.

§ 47.

Jsou-li se změnou držby spojeny změny v předmětu zdaněném (zruší-li se na př. dosavadní a založí-li se nové cesty veřejné atd.), a podá-li se dostatečných dokladů, aby nastalá změna předmětu a její rozsah mohly určeny býti aspoň přibližně, vyšetří se přírůstek neb úbytek čistého výnosu nebo daně vzhledem k těmto předmětům jen prozatímně, při čemž zůstaví se možné vyrovnání definitivnému provedení. 

Není-li takových dokladů, rozdělí se celá dosavadní daň pozemková prozatímně na nové držitele. Příbytky a úbytky čistého výnosu a daně pozemkové vyšetří se teprve při definitivném provedení.

§ 48.

Definitivné provedení stane se dle plánu o zakupování pozemků, dle seznamů ploch, dle nálezů vyvlastňovacích a ostatních listin, jež správa železničná předložiti má, a je-li toho třeba, dle předchozího změření neb dle místního vyšetření, provedeného měřickým úředníkem.

P ř i jiných prozatímných provedeních.

§ 49.

Řízení v §§ 46 a 47 uvedeného šetřeno budiž také při jiných prozatímných výkonech, avšak na místo tabely dílčí nastoupí zpráva stranami podepsaná nebo vyšetření vykonané z úřední povinnosti. 

Jestliže došel již nález úřadu administrativního neb soudního (§ 35, č. 4 lit. a, § 36 odstavec 2), že dovolena jest změna držby, neb došla-li již zpráva soudu knihovního (§ 44), vykoná se definitivné provedení. Byla-li zrušena změna držby, neb nebylo-li dovoleno změniti zápisu ve knize pozemkové, uvede se prozatímné provedení do předešlého stavu.

V. Jak přihlédá se ku změnám při rozvrhu daně.

§ 50.

K změnám přihlédá se při rozvrhu daně z pravidla v roce, jenž následuje po ohlášení neb po vyšetření vykonaném z úřední povinnosti. 

Při změnách, které dle ohlášení provésti se mají, příslušná ohlášení učiněna byla do konce března neb když měřický úředník přítomen jest v obci. 

K změnám držby po této době ohlášených může přihlíženo býti v roce následujícím při rozvrhu daně jen tenkrát:

1. vztahuje-li se změna držby k celé usedlosti neb k celým parcelám a totožnost předmětu zjistiti se dá dle map katastrálných bez místního · vyšetřování, nebo
2. vztahuje-li se sice změna držby k částem parcelním, avšak předloží-li se plán rozdělovací, dle předpisů katastrálných oprávněným technikem civilním zhotovený a ověřený.

Při změnách předmětu, které mají za následek snížení daně, a toho roku, kterého byly ohlášeny, nemohou býti vyšetřeny na místě samém, odepíše se daň v roce, jenž následuje po ohlášení.

Při oněch změnách předmětu, které mají za následek daň větší, předepíše se větší daň teprve následujícího roku po změně předmětu. 

Z toho vyjmuty jsou pozemky, určené pro staveniště, o nichž platí předpisy v § 51 obsažené. 

Nastane-li při změněných předmětech osvobození od daně dle § 30, po případě dle § 33, předepíše se daň od té doby, kdy končí se osvobození od daně.

§ 51.

Pozemky, které v operátu katastrálném zapsány jsou jako půda plodná, jichž však použije se jako staveniště, jsou sprostěny daně pozemkové a naloží se s nimi jako se staveništěm teprve tehdy, až předepíše se z nich daň domovní. 

Jestliže dle předpisů o domovní dani tato není žádné daně, odepíše se daň pozemková v následujícím roce po dokonané stavbě. 

Vrátí-li se pozemky za staveniště užité produkci původní, buďtež podrobeny dani pozemkové od té doby, kdy přestane se platiti domovní daň, a nebyla-li tato předepsána dle předpisů platných o domovní dani, a od té doby, kdy počalo se jich užívati k polnímu hospodářství.

§ 52.

Předpisy článku II. zákona ze dne 28. března 1880 (Z. ř. č. 34) nevztahují se k zvýšení daně, které vznikne pouze třeba, když následkem evidence, vykonané dle § 5 č. 3 a 4, a dle §§ 8, 9, 27, 28 a 29 tohoto zákona.

§ 53.

Držitel, v katastru o dani pozemkové zapsaný, ručí osobně za zaplacení daně až do času, kdy provedenou evidencí přepsána jest daň. 

O tom, jak k platnosti přivedeno býti má věcné ručení, platí na dále dosavadní předpisy zákonné.

Ke změnám přihlíží se při rozvrhu daně dle zákonných ustanovení z pravidla počátkem roku. 

Výjimka jest dle § 51 toliko při pozemcích stavebných. 

Při změnách osoby držitelovy, k niž nebylo lze přihlížeti vinou držitelovou ani v roce následujícím po změně, a proto daň předepsána byla držiteli v katastru zapsanému, ponecháno jest stranám, by vyrovnaly se cestou soukromou o zapravení daně. 

Má-li se na základě provedených změn předepsati neb odepsati daň aneb jestliže na základě archů ohlašovacích rozhodnuto býti má o dočasném osvobození od daně při zornění, předloží berní úřad příslušné archy pozemkové i s příslušnými ohlašovacími archy úřadu I. instance daň vyměřujícímu, jenž prozkoumav, zda jsou zde zákonné podmínky dodatečného předepsání neb odepsání, vyhotoví dvojmo výkaz předepsané neb odepsané daně. Jeden stejnopis výkazu o dani předepsané i s archy pozemkovými a ohlašovacími doručí se ihned bernímu úřadu k vyřízení; druhý stejnopis předloží se finančnímu úřadu zemskému, jenž opatří, by dodatečné předepsání bylo zaznamenáno. 

Oba stejnopisy výkazu o dani odepsané i s doklady, jakož i ohlašovací archy o zornění, na jichž základě žádá se za dočasné osvobození od daně, buďtež předloženy k rozhodnutí finančnímu úřadu zemskému. 

Rozhodnutí toto zaznamená se u úřadu I. instance daň vyměřujícího jakož i úřadu berního, načež všecky archy ohlašovací vrátí se měřickému úředníku.

VI. Poplatky za úřední jednání evidenční.

Sazba I. a II.

§ 54.

Za úřední jednání evidenční, aby držba byla předepsána, platí se poplatek, jenž jest příjmem státním a který dle toho, zda nějakého změření bylo třeba neb ne, řídí se přiloženou sazbou I. a II. 

Není-li třeba při rozdělení pozemku změření a to z toho důvodu, poněvadž předloženy byly geometrické (situační) plány oprávněným technikem soukromým zhotovené a ověřené, užiti sluší sazby I.

Sazba I.

pro výpočet poplatků za přepisy v katastru.

Za přepis (přepisného) počítá se poplatek:

a) při převodu veškeré držby, jež zapsána jest na jednom listě držebnosti, pevným obnosem 10 kr.
b) při převodu jednotlivých celých parcel z čistého výnosu všech parcel, jedním aktem převáděcím na nového držitele přešlých, a to:
až do 10 zl. .  .  .  .  .  . zl. 5 kr.
od 10 zl. » 20 » .  .  .  .  .  . » 10 »
» 20 » » 30 » .  .  .  .  .  . » 15 »
» 30 » » 40 » .  .  .  .  .  . » 20 »
» 40 » » 60 » .  .  .  .  .  . » 30 »
» 60 » » 80 » .  .  .  .  .  . » 40 »
» 80 » » 100 » .  .  .  .  .  . » 50 »
» 100 » » 160 » .  .  .  .  .  . » 65 »
» 160 » » 220 » .  .  .  .  .  . » 80 »
» 220 » » 280 » .  .  .  .  .  . » 95 »
» 280 » » 340 » .  .  .  .  .  . 1 » 10 »
» 340 » » 400 » .  .  .  .  .  . 1 » 25 »
» 400 » » 600 » .  .  .  .  .  . 1 » 40 »

a tak dále z každých 200 zl. o 15 kr. více, při čemž zbytek menší 200 zl. pokládá se za celých 200 zl.

Převede-li se celá- usedlost neb celá parcela na jiného, jest povinen zapraviti poplatek toliko nabyvatel. 

Při rozdělení pozemků mají všichni nabyvatelé díl na poplatku dle toho, jak velká jest úhrnná výměra (po případě úhrnný čistý výnos) jejich podílů. 

Přepis držby následkem vyvlastnění z důvodů veřejných nebo následkem všeobecného upravení držby (kommassace) děje se bez poplatku. 

Poplatek vyměří berní úřad dle zpráv úředníka měřického a vybeře se současně s daní pozemkovou.

Poplatek za úřední jednání evidenční budiž zapraven ve všech případech evidenčních, k jichž vyřízeni nebo k úplnému provedení v operátech evidenčních úřední jednání předsevzato bylo po dni, kterého zákon působiti počal. 

Přepisné dle sazby l. jest částečným aequivalentem za manipulační práce, spojené s opravou operátů a archů pozemkových a ve všech případech, kde oprava taková se provede, vyměří se obnosem buď pevným neb stoupajícím. 

Měrné dle sazby II. účtuje se jen při vykonaném změření. 

Položky sazby II. řídí se výměrou parcely nebo dílů parcelních v metrové míře uvedenou. 

Jelikož operáty o upravení daně pozemkové obsahují katastrálnou výměru dle dolno-rakouských sáhů, převede se dříve tato plošná míra na metrickou.*)

-----------------------------------------

*) Převod na míru metrickou ukončen byl téměř všeobecně již r. 1891 a výhradné užívání počne r. 1898.



Aby do toho času dalo se snadněji posouditi, které položky sazební dle dosavadní plošné míry katastrálné jest užiti, přiložena jest tabulka ku převádění plošné míry metrické, dle sazby II. pro výpočet měrného na dolnorakouskou míru plošnou.

Měřický úředník v útržkovém sešitě, dle předpisů § 23 zhotoveném, zapíše u přepisného a měrného dáta, pro výpočet důležitá, jakož i celkový obnos; berní úřad zkoumá potom správnost vypočtených částek. 

Jestliže přepis držby státi se má bez poplatku dle odstavce 5. § 54, uvede se příslušné rozhodnutí o vyvlastnění nebo kommassaci ve výkaze změn

Příloha ku § 54.

Tabulka

jak přepočte se výměra, dle níž řídí se měrné sazby II., z míry
metrické na míru dolnorakouskou.

                             Měrné počítá se:
a tak dále z každých 2.000 arů = 34 jiter 1207,3 □° o 20 kr. více, při čemž zbytek menší 2.000 arů = 34 jiter 1207,3 □° pokládati jest za výměru 2000 arů. 
Vytyčil-li úředník měřický hranice, připočte k těmto položkám sazebním přirážku 20procentovou. 
Kromě toho nabyvatelé pozemností povinni jsou zaplatiti náklady na opatření materialu, k vytyčení hranic potřebného. 

 

VII. Řízení rekursní.

§ 55.

Proti výsledkům, určeným změřením, výpočtem čistého výnosu a předepsáním daně, vykonaným pro udržení evidence, lze podati stížnost dle předpisu zákona ze dne 19. března r. 1876 (Z. ř. č. 28.). 

O těchto stížnostech, které nemají účinku odkladacího, rozhoduje definitivně zemský finanční úřad.  

Výsledky, získané cestou evidenční, změřením, výpočtem čistého výnosu a vyměřením daně, buďtež vyznačeny v rozvrhu daně a v doručeném platebním rozkazu o dani pozemkové. 

Z té příčiny připojen budiž ke každému příkazu platebnímu, kterým mění se předepsaná daň vzhledem k roku předešlému následkem vykonané evidence, důvod, následkem kterého úředního jednání evidenčního objevil se úbytek nebo příbytek čistého výnosu, aneb dočasné osvobození od daně nebo zproštění daně. 

Důvody předsevzatého úředního jednání evidenčního jsou:

1. výsledky změření, 
2. oprava chyb,
3. převedená držba celé usedlosti,
4. převedená držba jednotlivé parcely,
5. převedená držba nějaké části parcelní,
6. trvalá nebo dočasná změna předmětu.

Není-li v platebním příkaze dosti místa, aby důvody tyto srozumitelně mohly býti vyloženy, poukáže ve sloupci, ve kterém archu pozemkovém vyznačen jest čistý výnos, k obšírnému výkladu, který přiložen jest k platebnímu příkazu.

VIII. Úlevy povinnosti kolkové a poplatkové.

§ 56.

Dle tohoto zákona jsou prosty kolku a poplatku podání učiněná o nastalých změnách, jakož i spisy úředníkem měřickým sepsané, aby tyto změny byly vyšetřeny, pak stížnosti v § 55 uvedené. 

Vzhledem k právním jednáním a převodům majetku, tímto způsobem vyšetřeným, platí všeobecné předpisy obsažené v zákonech a nařízeních o kolcích a poplatcích. 

Jestliže změna držby, o níž listina nebyla sepsána, ohlášena byla nejpozději tehdy, kdy úředník měřický přítomen jest ponejprv po převodu v obci, nebuď předepsán zvýšený poplatek, jak by státi se mělo dle zákonů poplatkových, a to i tehdy, když doví se úřad k vyměření poplatku povolaný mezi tím odjinud o uzavřeném jednání právním.

Aby zjištěna byla okolnost, zda jsou zde podmínky, za kterých upustiti lze dle odstavce 3. tohoto paragrafu od předepsání zvýšeného poplatku, má vyšetřiti berní úřad z archů ohlašovacích:

a) zda o právním jednání sepsána byla listina;
b) kdy stal se převod držby;
c) zda změna držby byla vyšetřena úředně anebo zdali a kterého dne ohlášena byla stranou;
d) kdy úředník měřický ponejprv byl v obci po převodu držby.

Jestliže úřad k vyměření poplatků povolaný není spolu berním úřadem, vyšetří se dotyčná dáta z výkazů úředníka měřického (vzorec P), které jej byly došly dle §§ 14 — 49

Tato data buďtež vyznačena ve spise vyměřujícím poplatek.

Jde-li na jevo z těchto dát:

a) že o převodu držby nebyla zhotovena listina, a že
b) změna držby nebyla později oznámena, než úředník měřický ponejprv přítomen byl v obci po učiněném jednání právním. 

V tomto případě nemá se předepsati zvýšený poplatek, ačkoliv by se tak státi mělo dle poplatkových zákonů. Jestliže zvýšený poplatek již mezi tím byl předepsán, buď odepsán z povinnosti úřední na základě dat tímto způsobem vyšetřených.

IX. Tresty pořádkové

§ 57.

Nedostaví-li se pozvaná osoba neb její zástupce k úřednímu jednání úředníka měřického, ku kterémuž jednání zvláště byla pozvána, potrestána bude pokutou peněžitou 1 zl. 

Tyto tresty pořádkové buďtež zapraveny u berního úřadu, jemuž měřický úředník za tou příčinou odevzdá poukaz trestní, a buďtež vymahány, třeba-li toho, exekucí jako zeměpanské daně. 

Pokuty ony připadnou chudinskému fondu příslušné obce.

Úředník měřický jakož i berní úřad, vydávaje trestní poukazy a vyřizuje je, postupovati má dle nařízení vydaného k § 23. Když čtvrtletí vyprší, vydá berní úřad přijaté částky starostovi příslušné obce na kvitanci prostou kolku, která přiloží se k položce výdajové podružného denníku o dani pozemkové.

X. Všeobecné právo, nahlédati do map katastrálných a operátů evidenčních.

§ 58.

Každý může nahlédnouti do mapy katastrálné a do operátů evidenčních u berního úřadu, aneb má-li tyto operáty měřický úředník jinde zaměstnaný, u tohoto úředníka. 

Přeje-li si kdo kopie map neb opisy některých operátů, může je obdržeti, objedná-li je u berního úřadu aneb u mapovního archivu a zapraví-li poplatek sazební, který bude čas od času ministrem financí určen a návěštím v místnosti úřadu berního veřejně oznámen.

Každý může nahlédnouti do map katastrálných a do operátů evidenčních. Jestliže někdo potřebuje kopií neb opisů těchto věcí, vyhotoví je evidenční orgánové, zapraveny-li budou sazební poplatky. 

Pokud vztahují se objednávky stran k opisům operátů katastrálných a k litografovaným otiskům map katastrálných, původním aneb adjustovaným, vyřídí se tyto dle předpisů o tom platných a uveřejněných vyhláškou v místnosti úřadu berního a mapovního archivu. 

Aby držitelé pozemků mohli provésti ve knize pozemkové obmyšlené změny zápisů a přiložiti k žádosti knihovní příslušné plány, dává se úředníku měřickému právo, že při měření pro evidenci může na žádost soukromé strany přijmouti objednávku a též provedení geometrického plánu v jednom nebo v několika exemplárech, šetří-li následujících předpisu:

1. K zhotovení plánů užito buď z pravidla litografovaných otisků mapovních a příslušné listy mapovní buďtež odebrány od archivu mapovního.
2. Kopie dovoleno jest zhotoviti:
a) nejsou-li v zásobě litografované otisky map;
b) jde-li o výkres souboru pozemkového, jenž neobsahuje více než 10 parcel a 6 hektarů = 10 jitrům, 682 čtverečním sáhům.
3. Tyto kopie buďtež zhotoveny na plátně zvaném snímkovém (průhledném). Ku kresbě budiž užito trvalé tuše. 
Naproti tomu není dovoleno zhotovovati kopie propichováním mapy.
4. Tyto plány musí vyhovovati předpisům, které obsaženy jsou v oddíle II. č. 1., 2., 3., 5. a 6. nařízení ministeria práv a financí ze dne 1. června r. 1883. (Z. ř. č. 86.), jímž vyhlášeny byly podmínky, za kterých upustiti se může od změření úředníkem měřickým při oznámeném rozdělení pozemků. 
Plán budiž opatřen datem a podpisem úředníka měřického.
5. Plány buďtež zhotoveny co možná brzy dle pořadí, jak byly objednány, když zpracován byl výsledek změření.
6. Aby pojištěn byl erár, že by zhotovené kopie nebyly přijaty, má vybrati měřický úředník zálohu dvou třetin pravděpodobného nákladu od objednatele a odevzdati ji hned úřadu bernímu, a to jak v případě, když k zhotovení třeba jest otisků mapovních, tak i tenkráte, když zhotovení stane se kopírováním mapy.
7. O zakázkách má vésti měřický úředník knihu objednávek dle vzorce T.
Zhotovené kopie a účet o nákladech buďtež zaslány bernímu úřadu, by je doručil objednateli a vybral zbytek nákladů. 
Berní úřad jest povinen, odevzdati měřickému úředníku pokladní kvitance o záloze a o vybraném zbytku nákladů; kvitance tyto přiloženy buďtež ku knize objednávek. 
Kniha tato budiž uschována při evidenčním operátě.

 

Vzorec T.

Kniha objednávek

na polohopisné nákresy a na jich snímky.

 

XI. Všeobecné právo, nahlédati do map katastrálných a operátů evidenčních.

§ 59.

Tento zákon, jímž zrušeny jsou veškeré předpisy o evidenci katastrálné, pokud s ním se nesrovnávají, nabývá platnosti toho dne, kterého jest vyhlášen.

XII. Předpis vykonávací.

§ 60.

Ministři financí a práv mají sobě uloženo, aby tento zákon uvedli ve skutek.

§ 34
Nařízení ministerstva práv ze dne 30. prosince 1882. čís. 19.620.

»O veřejnosti mapy pozemkové a jakých opatrností jest nutno při tom šetřiti«.

Nařízení ministerstva práv ze dne 30. prosince 1882 čís. 19.620.

»O veřejnosti mapy pozemkové a jakých opatrností jest nutno při tom šetřiti «.

Jelikož jest mapa pozemková podstatnou částí pozemkové knihy, může každý i do mapy nahlédnouti. 

Není však kdokoliv oprávněn žádati kopii mapy pozemkové. 

Jen kdo kopii vskutku potřebuje, může ji obdržeti a to jen potud, pokud právě ten který výkres potřebuje, což posuzuje a rozhoduje představený knihovního soudu. 

Důležitost mapy knihy pozemkové důtklivě toho vyžaduje, aby mapa byla co nejvíce šetřena. Proto dovoliti se může kopírování mapy jen spolehlivým a kreslení znalým osobám a to pod stálým a přísným úředním dozorem. 

Při tom dlužno přihlížeti k bedlivému zachovávání všech technických opatrností, které jsou zejména tyto :

1. Kopírování mapy dovoleno jest výhradně jen na snímkovém papíře aneb na snímkovém (rýsovacím) plátně.
2. Při tom užíváno budiž jen černé tužky, nikdy však inkoustu, tuže, barev aneb barevných tužek.
3. Svěráky, propichovací jehly, hřebíčky a kružítka buďtež při tom naprosto vyloučeny.
4. Jest vůbec zakázáno každé zacházení s mapou, kterým by se mohla pošpiniti, poškrábati, zohybati, zmačkati aneb přelámati.

Znalce ku kopírování aneb kreslení z mapy neustanovuje žadateli knihovní soud, nýbrž znalce k tomu připuštěného považovati jest za zmocněnce žadatelova (třebas byl znalec úředně oprávněným zeměměřičem), 

Tím zůstávají nedotknuta ustanovení soudního řádu, dle nichž má znalce ustanoviti soud.

Z uvedeného znění nařízení ze dne 30. prosince 1882 plyne, že má každý majitel aneb jeho zástupce právo kopírovati z mapy knihovního soudu a to bez jakéhokoliv poplatku. Vyžaduje se k tomu jen svolení okresního soudce, který jest předsedou knihovního úřadu. 

Nařízením ministerstva financí ze dne 5. července r. 1893 čís. 23.322 dovoleno jest úředně oprávněným technikům, kteří se řádně legitimují, činiti si poznámky tužkou z operátů katastrálných jakož i z mapy katastrálné. Poznámky tyto nesmí míti charakter úplné kopie. 

Při této příležitosti poukázáno budiž ještě i na tu důležitou okolnost, že dovoleno jest nahlédnouti u berního úřadu do operátů katastrálných, ve kterých uvedeny jsou plošné výměry parcel a činiti si z nich výpisky. 

Výslovně dovoleno to bylo po žádosti inženýrské komory v král. Českém výnosem ministerstva financí ze dne 25. června r. 1888 čís. 22.127 a uvědoměny byly o tom příslušné úřady výnosem ze dne 21. února 1891 čís. 11092. Po druhé pak výnosem ministerstva financí ze dne 12. února 1891 čís. 1402 s podotknutím, že nemají v tom směru činiti stranám žádných překážek. 

Uvedená nařízení obsahují pouze to omezení, že ony tužkové poznámky nemají míti ráz úplného opisu příslušného operátu

§ 35
Zákon ze dne 23. května 1883., 
jímž částečně mění se §§ 74. a 76. obecného zákona o knihách pozemkových. 

(Zák. říšský ze dne 6. června 1883. Částka XXVIII. čís. 82.) 

Zákon ze dne 23. května 1883., 
jímž částečně mění se §§ 74. a 76. obecného zákona o knihách pozemkových. 

(Zák. říšský ze dne 6. června 1883. Částka XXVIII. čís. 82.)

§ 1

§ 1. Rozdělení nějaké parcely katastrálné v knihách pozemkových může provedeno býti, nejedná-li se o parcelu tvaru čtverce aneb obdélníka o délce strany max. 20 m a o rozdělení této parcely na aliquotní počet dílů, jen na základě geometrického plánu (plánu situačního), zdělaného a ověřeného měřickým úředníkem katastrálným neb úředně oprávněným technikem soukromým.

Jestliže plánu není třeba, budiž rozdělení zevrubně popsáno v listině, na jejímž základě státi se má knihovní vklad. 

Tento popis jakož i plán musí vyhovovati předpisům platným pro udržování katastru v evidenci; předpisy tyto vydány budou způsobem nařizovacím.*)

-----------------------------------------

*) Viz nařízení ministerstva ze dne 1. června 1883.

Kromě originalu příslušného plánu povinna jest strana předložiti dvě ověřené, kolku prosté kopie, z nichž jedna, jestliže žádosti o rozdělení vyhověno bude, uloží se do sbírky listin, druhá přiloží se k výměru, jenž zasýlá se úřadu pro vyměřování poplatku. Kopie pro sbírku listin určená může nahrazena býti originálem. 

Má-li knihovní soud plán o rozdělení parcely, evidenčním geometrem sdělaný, může strana odvolati se na tento nákres ve své žádosti za provedení knihovního rozdělení, a není povinna předložiti plán a dvě kopie.

§ 2.

Knihovní zápisy, jichž podmínky za projednávání pozůstalosti byly položeny ve formě, jaké požaduje se ke vkladům, jestliže účastníci nepodají žádostí, platným zákonným předpisům vyhovující, buďtež provedeny soudem pozůstalostním z úřední povinnosti, když odevzdání nabylo moci právní a má-li dotčený soud po ruce listiny, které k povolení vkladu jsou potřebné, ač nejsou-li vydanými listinami o rozhodnutích soudu pozůstalostního. 

S tímto opatřením, vykonáno-li býti má z povinnosti úřední, buď sečkáno - pokud není zde opačného prohlášení účastníků - až vyprší šest neděl po dni, kterého odevzdání nabylo mocí práva.

Strana jest povinna včas předložiti soudu pozůstalostnímu opisy listin, které do sbírky listin uloženy a úřadu pro vyměřování poplatků zaslány býti mají, jinak vyhotoveny budou z povinnosti úřední, a vybeře se dvojnásobný poplatek, za úředně ověřené opisy vyměřený.

Straně, jež byla předložila listiny neb opisy listin, aby splněny byly předpisy tyto, vydá se k žádosti její list obdržecí. Zvláštního podáni k této předloze není třeba.

Nevede-li soud pozůstalostní knihu pozemkovou, do níž státi se má zápis, požádá soud pozůstalostní soud knihovní za provedení zápisu.

§ 3.

Dozví-li se soud knihovní při projednávání pozůstalosti cestou úřední, že nějaké věcné právo, na němž povinnost daně pozemkové se zakládá, není zapsáno do knih pozemkových, aneb, žádá-li úřad katastrálný soud knihovní, aby proveden byl opomenutý zápis knihovní takového práva, vyslechne soud stranu a položí jí lhůtu, do které provésti má knihovní pořádek, aneb překáží-li tomu něco, má soud provésti řízení k odstranění těchto překážek. 

Překročení této lhůty, k jejímuž dodržení přihlédáno budiž z povinnosti úřední, tresce se pokutou od 1 do 50 zlatých, kterou pohrozí se již napřed a která buď zvýšována, opětuje-li se omeškání. 

Řízení toto spravuje se předpisy o řízení ve věcech nesporných. 

Podání, protokoly přílohy, rubriky jsou prosty kolku, pokud vztahují se pouze k tomu, aby splněny byly předpisy zde dané, vyjímaje žádost strany, aby povolen byl nějaký zápis do knih pozemkových.

§ 4.

Ministrům práv a financí jest uloženo, aby tento zákon uvedli ve skutek.

§ 36
Nařízení ministerií práv a financí, dané dne 1. června 1883, *) 
jímž dle § 23 zákona, daného dne 23. května 1883. (Z. ř. č. 83.) o evidenci katastru daně pozemkové, stanoví předpisy a pravidla, kdy nemusí měřický úředník vykonat i změření při ohlášeném rozdělení pozemků.

(Zákon říšský ze dne 6. června 1883. Částka XXVIII. č. 86.)

-----------------------------------------

*) Viz nařízení ministerstva ze dne 7. července 1890, kterým nařízení toto bylo zrušeno.

 

Nařízení ministerií práv a financí, dané dne 1. června 1883, 
jímž dle § 23 zákona,
daného dne 23. května 1883. (Z. ř. č. 83.)
o evidenci katastru d a ně pozemkové,
stanoví předpisy a pravidla,
kdy nemusí měřický úředník vykonati změření př i ohlášeném rozdělení pozemků.

(Zákon říšský ze dne 6.  června 1883. Částka XXVIII. č. 86.)

I.

Má-li se rozděliti parcela tvaru čtverce anebo obdélníka o délce strany max. 20 m na aliquotní počet dílů, neprovede se změření, podá-li strana tato dáta:
1. číslo katastrálné a v katastru zapsaný vzdělavací způsob parcely, jeř, má býti rozdělena;
2. jména držitelů, čísla katastrálná a v katastru zapsané vzdělávací způsoby sousedních parcel;
3. počet dílů (kvot), na které parcela má býti rozdělena;
4. popis polohy dílů, jež příštím držitelům náležeti budou, v parcele původní a vzhledem ku sousedním nezměněným parcelám.

II.

Geometrické plány (situační plány), je-li účelem jejich, aby rozdělení pozemků bez předchozího změření se strany úředníka měřického provedeno bylo způsobem evidenčním v operátech o dani pozemkové, musí býti takto zhotoveny:
1. Situační plány zhotoveny buďtež:
a)  Jedná-li se o pozemky v městech neb uzavřených osadách, v měřítku 1  :  1440,
b)  jedná-li se o jiné pozemky v měřítku 1 : 2880 a 

opatřeny poznámkou, kterého měřítka bylo užito.

2. Parcely změněné neb nově vzniklé buďtež zakresleny v souvislosti s parcelami, jež ostaly nezměněny, veškeré pevné body, jichž pří měření bylo užito, buďtež vyznačeny na plánu, a hranice nově vzniklé buďtež rozlišeny od parcelních hranic nezměněných čarami jiné barvy.
3. Míry délkové a úhlové při měření vyšetřené, ku konstrukci hranic parcel potřebné, jestliže plán nezakládá se na měření měřickým stolem, buďtež uvedeny číselně na plánu.
4. Chyby, které sezná snad soukromý technik při měření v původním výkresu hranic držebních na mapě katastrálné, buďtež označeny tím, že zakreslí se správná hranice jinou barvou a křížem přetrhnou se nesprávné čáry mapy katastrálné.
5. Na plánu budiž uvedeno: jméno obce katastrálně, čísla kata strálných parcel, kterých se týká dělení, jakož i čísla parcel sousedních, na plánu vyznačených, pak vzdělávací způsob dle umluvených (konventionelních) značek, jež platí pro mapy katastrálné, a konečně budiž uvedeno, kdy změření provedeno bylo.
6. Rozdíl mezi délkou z plánu odpíchnutou a ve skutečnosti měřenou nesmí přesahovati hodnotu 1/200 této délky (mez přesnosti).
7. Plán vzhledem k své správnosti musí ověřen býti oprávněným technikem soukromým, a zvláště musí jím stvrzeno býti, že mez přesnosti (odstavec 6) nebyla překročena.

 

§ 37
Nařízení ministerstev práv a financí ze dne 7. července 1890,
kterým se vyhlašuje nové ustanovení ve příčině podmínek, za kterými lze upustiti od provedení měření úředníkem měřickým (evidenčním geometrem) jde-li o přihlášená dělení pozemků
(dle § 23 zák. o udržování evidence katastru daně pozemkové ze dne 23. května r. 1883 říšského zákona, čís. 84)

Nařízení ministerstev práv a financí ze dne 7. července 1890,
kterým se vyhlašuje nové ustanovení ve příčině podmínek,za kterými lze upustiti od provedení měření úředníkem měřickým (evidenčním geometrem) jde-li o přihlášená dělení pozemků (dle § 23 zák. o udržování evidence katastru daně pozemkové ze dne 23. května r. 1883 říšského zákona, čís. 83)

Jelikož zavedena jest polygonálná (theodolit) methoda při nových měřeních za účelem zřízení nových map katastrálných, pozbývá platnosti ustanovení, prohlášené nařízením, ze dne 1. července 1883 (ř. zák. čís. 86.) ve příčině podmínek, za kterých lze upustiti od provedení vyměření úředníkem měřickým, jde-li o přihlášená dělení pozemkův, a na místě něho platí toto ustanovení:

I.

Má-li dělena býti parcela, která tvoří čtverec nebo obdélník nejvýše 20 metrů šířky, budiž od rozměřování upuštěno, pak-li se má parcela rozděliti na alikvotní díly (t. j. na celistvý počet) a pakli strana podá následující dáta:

Má-li se rozděliti parcela tvaru čtverce anebo obdélníka o délce strany max. 20 m na aliquotní počet dílů, neprovede se změření, podá-li strana tato dáta:
1. Katastrálné číslo a v katastru daně pozemkové vyznačený druh kultury parcely, která býti má dělena;
2. jména vlastníkův, katastrálná čísla a v katastru daně pozemkové vyznačené druhy kultury parcel sousedních; 
3. počet dílcův, které z parcely mají býti utvořeny;
4. polohu dílcův, kterých přfštím vlastníkům se má dostati, uvnitř původní parcely jakož i ku změněným parcelám sousedním.

II.

Měřické plány (situační plány), jichžto účelem jest, aby dělení pozemků v operátech daně pozemkové způsobem evidenčním bylo provedeno, aniž by úředník měřický dříve provedl měření, buďtež zhotoveny takto:
1. Při provádění geometrických plánů situačních budiž užito:
A) Pokud jde o obce, kde katastrálných map na základě nového vyměření ještě není:
a Jde-li o komplexy pozemků v městech nebo v uzavřených místech, měřítka 1  :  1440.
b Jde-li o jiné plochy, měřítka 1  :  2880 skutečné délky.
c Pakli katastrálná mapa výminečně dle měřítka 1  : 720 sdělána jest, tohoto měřítka.
B) Pokud se týče obcí, kde katastrálné mapy na základě nového měření již jsou provedeny, měřítka, na němž se nová mapa zakládá.
Při zhotovování nových katastrálných map na základě nových měření, platí ohledně měřítek, jichž jest užiti, následující zásady:
a) Při nových měřeních celých obcí užije se pravidlem měřítka 1 : 2500. 
Toliko v oněch případech, ve kterých detaily v tomto měřítku se žádoucí zřetelností nelze zobraziti, užívá se měřítka 1 : 1250, po případě 1 : 625.
b) Vyměřuje-li se znovu pouze část území obce, zhotoví se mapa v onom měřítku, kterého bylo dříve užito pro zobrazení ostatní části území téže obce. Provede-li se takovéto nové měření za účelem doplnění stávajících map katastrálných, užije se ku zobrazení na nových mapách měřítka 1 : 2880, po případě 1 : 1440 anebo 1 : 720.
2. Na situačních plánech budiž udáno měřítko, jehož bylo užito.
3. Budtež změněné nebo nové povstalé parcely zobrazeny v bezprostřední souvislosti s parcelami, které zůstaly nezměněny, veškeré pevné body, z nichž při vyměřování se vycházelo, buďtež na pláně označeny a nově povstalé hranice od nezměněných hranic parcel čárami jiné barvy vyznačeny.
4. Na situačním plánu buďtež udány k sestrojení hranic parcel potřebné délky a úhly ve všech případech, kde katastrálná mapa příslušného území obce byla zhotovena na základě měření methodou polygonální.
Byla-li však katastrální mapa sdělána měřickým stolem, budtež tyto výměry udány jenom tehdy, pakli situační plán vypracován byl methodou polygonální.
5. Chyby v původním zobrazení hranic držebnosti na katastrálné mapě, které soukromý technik při měření snad nalezne, buďtež vyznačeny zakreslením správných a přeškrtáním (Durchkreuzung) nesprávných čar katastrálné mapy.
6. Na pláně buďtež udány: jméno katastrálné obce, katastrálná čísla parcel změněných i zobrazených parcel sousedících, druh kultury, značkami konvencionelními pro katastrálné mapy platnými, pak datum a letopočet, kdy se plán zhotovil.
7. Pokud na situačním plánu délky číselně udány býti mají, musí tyto býti správny v mezích dovolených chyb v připojené tabulce udaných.
Rozdíl mezi vzdálenostmi bodů v situačním plánu se jevícími (na situačním plánu bezprostředně vyšetřenými) a mezi vzdálenostmi skutečně měřenými nesmí překračovati 1/200 měřené vzdálenosti, v tom případě, že katastrálná mapa zhotovená jest stolkem měřickým. Pakli katastrálná mapa zhotovena byla methodou polygonální, připouští se chyby v tabulce zvětšené o  , kde M znamená měřítko situace. (Je-li situace v měřítku 1 : 2500, připouští se proti hodnotě v tabulce uvedené ještě další zvětšení chyby o
8. Správnost plánu musí býti pověřena podpisem úředně autorisovaného soukromého technika, a zejména musí býti dotvrzeno, že chyba nepřestupuje dovolenou mez (odst. 7.)

Dovolené meze chyb při měření délek

Dovolené meze chyb při měření délek

Dovolené meze chyb při měření délek

 

Dovolené meze chyb vypočteny podle vzorce
Při měření délek za příznivých poměrů platí hodnoty o 20 % zmenšené a za nepříznivých poměrův o 20 % zvětšené hodnoty v tabulce jako dovolené meze chyb.

 

§ 38
Výnos ministerstva financí ze dne 14. ledna 1893 č. 40.497.

Výnosem tímto rozšířena působnost evidenčních geometrů, v příčině provádění prácí měřických a plánů situačních pro soukromé potřeby obecenstva, která omezena byla § 23 (odst. 24 a 25) průvodního nařízení ze dne 11. června 1883 č. ř. z. 91 ku zákonu ze dne 23. května 1883. »O udržování katastru daně pozemkové v evidenci«. Proti tomuto výnosu podala inženýrská komora království Českého námitky, jelikož rozšířením působnosti evidenčních geometrů prováděti soukromé práce, poškozeny jsou zájmy úředně oprávněných soukromých techniků, kterým přislušelo až dosud jedině právo prováděti práce měřické pro soukromé strany. Protest onen nebyl příznivě vyřízen. 

Znění uvedeného výnosu, kterým mění se § 23 průvodního nařízení ze dne 11. června 1883 ř. z. č. 91 jest toto:

Výnos ministerstva financí ze dne 14.  ledna 1893 č. 40.497.

1. Zhotovení plánů situačních evidenčními geometry může se provésti:
a) Pouhým okopírováním ze stávající mapy katastrálné aneb
b) současným použitím výsledků měření, které provedl evidenční geometr ku žádosti soukromé strany.
V obou případech jest zaplatiti stranám za zhotovení plánu situačního poplatky stanovené nařízením ministerstva financí ze dne 4. července 1883 čís. 21.735, nařízením téhož ministerstva; ze dne 18. července 1883 č. 49.449 a § 23 průvodního nařízení ze dne 11. června 1883 č. ř. z. 91.
2. Objednané plány situační jednotlivých parcel aneb realit mají se stranám doručiti nejdéle do šesti neděl ode dne objednání plánů aneb od onoho dne, kdy provedl evidenční geometr potřebné měření na místě samém.
3. Aby uvedená lhůta pokud možno byla zkrácena, má provésti příslušné plány evidenční geometr, pokud nemůže se k tomu upotřebiti otisků map katastrálných, které lze objednati u mapovního archivu. 
Pouze v tom případě, že nemohl by evidenční geometr dostáti svým evidenčním povinnostem, aneb nachází-li se příslušná mapa obce v době, kdy objednávka se stala u mapovního úřadu, má žádati, by příslušné plány a kopie provedl mapovní úřad. Mapovnímu úřadu dlužno rovněž odevzdati k vyřízení objednávky celých kopií map katastrálných, jakož i opisů pozemkových archů,
4. Opisy pozemkových archů sdělati mají úředníci berního úřadu, aneb jsou-li v té době pozemkové archy u evidenčního geometra, má je týž sdělati v době pokud možno nejkratší.
5. Z obnosu, který strana zaplatiti má dle sazby za zhotovení kopie mapy katastrálné aneb polohopisného plánu, připadá určitá část tomu evidenčnímu úředníku, který tuto práci provedl. 
Použije-li ku sdělání příslušného plánu výsledků měření polního, které na soukromou žádost provedl evidenční úředník, tedy v případě b) odstavce 1. přísluší dotyčnému úředníku 70 %, ve všech ostatních případech 30 % obnosu dle příslušné stupnice sazby poplatkové. V obnosu tomto není zahrnuto vydání za kopírovací plátno, které strana zvlášť hraditi musí. 
V případech, uvedených v § 23 allinea 24 — 25 průvodního nařízení, ze dne 11. června 1883, nemá však evidenční úředník, který provedl měření na žádosť soukromé strany, žádného nároku na díl z příslušného náhradného obnosu, který zaplatí dotyčná strana.
6. Za opisy pozemkových archů obdrží úředník berního úřadu aneb dotyčný evidenční úředník, který ony opisy provedl, 30 % příslušného poplatku.
7. Obnosy, v odstavci 5 a 6 uvedené, vyplatí se dotyčným úředníkům za všechny podobné práce, které od 1. března 1893 byli vykonali.
8. V příčině výpočtu oněch podílů a jich výplaty platí následující pravidla:
a) Evidenční úředník odevzdá objednané kopie bernímu úřadu, který je doručí stranám a vybéře od nich příslušné poplatky. Splacené poplatky zanese berní úřad do denníku pro evidenci katastru daně pozemkové. 
Koncem každého měsíce předloží evidenční úředník bernímu úřadu seznam, během měsíce vyhotovených kopií s výpočtem výloh za tyto práce, zhotoveným dle vzorce I. nařízení ministerstva financí ze dne 4. července 1883 čís. 21.735. Tento seznam s výpočtem výloh, jakož i stvrzenky o zaplacených příslušných obnosech a uvedený denník předloží berní úřad ku prohlédnutí a zkoušení účetnímu oddělení zemského finančního ředitelství. 
Koncem měsíce června a prosince každého roku předloží evidenční úředník zemskému finančnímu ředitelství, dle vzorce II. nařízení ministerstva financí ze dne 4. července 1883 č. 21.735, zhotovený účet o 30 % a 70 % podílech s příslušnou zprávou. 
Podaný účet zkouší účetní oddělení zemského finančního oddělení porovnáním se sazbou poplatkovou, s denníkem o evidenci katastru daně pozemkové, jakož i s útržky sešitu útržkového evidenčního geometra, které byl berní úřad předložil. 
Byl-li účet prozkoumán a po případě opraven, poukáže zemské finanční ředitelství, by vyplatila místní pokladna evidenčnímu úředníku příslušný obnos.
b) V příčině náhrady za práce provedené úředníkem berního úřadu platí též ustanovení v a) uvedená; příjem dotyčného obnosu zanese se do denníku o evidenci katastru daně pozemkové a přiloží se vkladní list o tomto obnosu. 
Koncem měsíce června a prosince každého roku předloží berní úřad zemskému finančnímu úřadu s příslušnou zprávou seznam obnosů, které přísluší bernímu úředníku za tyto práce. 
Místní účetní oddělení zkoumá tento seznam srovnáním s denníkem evidence katastru daně pozemkové, který každý měsíc se· účetnímu oddělení předkládá, a uzná-li ho správným, poukáže příslušný obnos k vyplacení.
9. Aby mohlo se vyhověti pokud možno žádostem majitelů pozemků za provedení měření pozemku, který se má rozděliti, dovoluje na zkoušku ministerstvo financí, aby provedli evidenční úředníci na soukromou žádost vyměření pozemku, který zamýšlí majitel rozděliti i v těch případech, kdy dotyčné pozemky mají větší výměru (1 Ha) v § 23 allin. 22. odstavec 2 průvodního nařízení uvedenou. 
Rovněž odpadá i omezení v odstavci 3. allin. 22 dotyčného paragrafu, příčině počtu měření uvedená. 
Není však dovoleno prodloužiti pobyt, dle cestovního programu vymezený, pouze z příčiny, že má se tam pro soukromý účel provésti rozsáhlejší měření. Inspektorové evidence katastru daně pozemkové mají se při své revisi přesvědčiti, zda nepřekročil evidenční úředník při těchto pracích zde uvedené meze a rovněž mají se přesvědčiti o správnosti údajů evidenčního úředníka a to porovnáním těchto s knihou objednávek a pokladních stvrzenek. Konečně mají se přesvědčiti o správnosti účtů samých.
Nařízení toto uvádí se tímto ve známosť s poznámkou, aby ho bylo přísně šetřeno.

 

  | PŘEDCHOZÍ | DALŠÍ | OBSAH |


17.12.2014.
Digitalizace, textová úprava a poznámky: Lumír Nedvídek, 2014.